در برخی رژیم‌ها، تنها یک وعده غذا در روز خورده می‌شود.
متخصصان در مورد رژیم‌های تک‌وعده‌ای، بر این عقیده‌اند از آنجا که واکنش‌های شیمیایی، متابولیسم بدن را هدایت می‌کند و هنگامی که تنها یک وعده غذا در روز خورده می‌شود، ممکن است کلسترول و فشار خون‌تان بالا رود و علاوه بر این، باعث ایجاد گرسنگی در تمام روز شود و میزان هورمون کورتیزول را نیز افزایش دهد.

کورتیزول باعث ارسال گلوکز بیشتر به خون در موارد استرس‌زا می‌شود. بالا رفتن گلوکز خون ناشی از اثر کورتیزول موجب مقاومت به انسولین در طولانی‌مدت شده، متابولیسم کند می‌تواند تلاش‌های شما را برای کاهش وزن، بی‌حاصل کند.

بررسی‌ها نشان داده رژیم‌های گرسنگی یا با کالری بسیار پایین، ممکن است مقاومت به انسولین را ایجاد کند و بیماری دیابت را در افرادی که سابقه دیابت نداشته‌اند، آشکار کند.

همچنین تاثیر رژیم‌های نیمه‌ گرسنگی بر دستگاه‌ گوارش و قلب دیده شده، به‌طوری‌که کاهش ذخایر پروتئین بر کارکردهای دستگاه گوارش ـ اعم از هضم و جذب ـ اثر گذاشته، باعث کاهش ذخایر ازت بدن بخصوص ماهیچه قلب می‌شود و نیز عواقبی مانند افت فشار خون، ایست ناگهانی قلب و سنگ‌های کیسه صفرا را به دنبال دارد.

همچنین گرسنگی بلند مدت با کاهش بافت عضلانی بدن موجب کاهش بیشتر سوخت و ساز بدن و درنتیجه مقاومت بیشتر در  برابر کاهش وزن میشود.

نیره اسماعیل کابلی
دکترای علوم تغذیه دانشگاه تهران
تماس با مطب ۰۲۱۴۴۲۴۶۹۲۰

 

برای دریافت رژیم لاغری و دریافت رژیم چاقی به ایـن لیـنـــک مراجعه کنید.

 

گرسنگی کشیدن ممنوع-دریافت رژیم لاغری

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.