«اطلاعیه مهم»

یکی از که از سوالاتی که فکر بسیاری از افراد را در خصوص استفاده از آمپول پروژسترون درگیر کرده است این مسئله است که آیا آمپول پروژسترون باعث چاقی یا لاغری می شود؟

عموم استفاده کنندگان پروژسترون، به اشتباه فکر می کنند که این آمپول سبب لاغری می شود، اما در حقیقت بسته به نوع شرایط استفاده شما از این آمپول، ممکن است شاهد افزایش یا کاهش وزن باشید. مورد دیگری که در چاقی یا لاغری ناشی از استفاده آمپول پروژسترون نقش دارد دز این آمپول است.

در این نوشتار برآنیم که تمامی نکات و موارد را در خصوص آمپول پروژسترون بررسی کنیم؛ شرایطی را که به کارگیری آمپول پروژسترون باعث چاقی شما می شود را نیز بیان می کنیم که با ملاحظه و رعایت این نکات بر چاقی ناشی از مصرف آمپول پروژسترون فائق آیید.

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

آیا آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

در حقیقت، با توجه به نحوه و دوز استفاده از پروژسترون ممکن است این ماده در بدن منجر به چاقی شود.  هر شخصی باید با توجه به سیستم بدن خود و نظر پزشک آمپول های پروژسترون را با دز و مقدار مشخصی مصرف کنند.

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود در صورتی که دز زیادی از پروژسترون را وارد بدن کند. حفظ تعادل وزن بدن منوط به استفاده از مقدار مشخصی از استروژن و پروژسترون است. اغلب افراد به دلیل عدم اطلاعات کافی و استفاده نادرست از این آمپول دچار مشکلات چاقی می شوند.

استروژن شامل استرون، استرادیول و استریول است و این موارد همگی به عنوان هورمون های رشد در نظر گرفته می شوند. استروژن ها سلول های شما را بزرگتر میکنند، سلول هایی از قبیل چربی، رحم و بافت پستان. جالب است بدانید در این بین راه طبیعی برای رفع این مشکل، مصرف پروژسترون است. پروژسترون باعث حفظ تعادل استروژن می شود. بنابراین حتی اگر اکثر خانم ها در دوره قاعدگی دچار افزایش وزن شوند، با تعدیل هورمون ها وزنشان کاهش پیدا می کند.

بدن بیشتر خانم ها از کمبود پروژسترون رنج می برد و در عوض استروژن بسیار زیاد در بدن این افراد ایجاد مشکل می کند. نتایج این عدم تعادل نشان دهنده این است که استروژن در بدن شما غالب شده است و نیاز به مصرف پروژسترون دارید تا تعادل بدنتان را برقرار سازید.

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

علائم کمبود پروژسترون و استروژن زیاد در خانم ها

اگر در هر یک از گروه های زیر قرار بگیرید، و چنین علامت هایی را مشاهده می کنید، احتمالا بدن شما دچار عدم تعادل استروژن و پروژسترون شده است. در این گفتار به راهکارهای درمانی اشاره خواهیم کرد.

 • سابقه آندومتریوز؛
 • سابقه بیماری پستان فیبروکیستیک؛
 • سابقه PMS و PMDD؛
 • افسردگی یا اضطراب شدید در حین قاعدگی؛
 • افزایش دائمی وزن در اطراف دوران قاعدگی؛
 • بروز آکنه هورمونی که با چرخه قاعدگی تغییر می کند؛
 • سابقه میگرن ناشی از هورمون های بدن؛
 • حساسیت و درد پستان، گرفتگی های شدید قاعدگی و تغییرات خلقی.

ولی نکته حائز اهمیتی که باید مدنظر قرار دهید، عدم استفاده پروژسترون زیاد به منظور حفظ تعادل بدن است. بسیاری از افراد اشتباها فکر میکنند، تنها با استفاده پروژسترون با مقادیر بالا امکان ایجاد تعادل در بدنشان را دارند و از چاقی پیشگیری می کنند.

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

پروژسترون و کاهش وزن!

در این وهله به بررسی افرادی می پردازیم که باید با مصرف پروژسترون وزن خود را کاهش دهند:

 • بیماران با سطح پایین پروژسترون؛
 • زنانی که به مرحله یائسگی رسیده اند؛
 • زنانی که در بدنشان مقادیر زیادی استروژن مشاهده شده است؛
 • زنان مبتلا به کم کاری تیروئید؛
 • زنانی که از خستگی شدید رنج می برند.

علائم پروژسترون اضافی

علائم ذیل نشان می دهد که بدن شما دارای مقادیر زیادی پروژسترون است. پروژسترون زیاد منجر به چاقی و اضافه وزن در افراد می شود. اگر شاهد چنین علائمی در سیستم بدن خود هستید، احتمالا دچار اضافه وزن هستید. این دز زیاد از پروژسترون به دلایل مختلفی بر می گردد.

 • نوسانات وزن؛
 • خواب آلودگی؛
 • احساس افسردگی(البته نه افسردگی آشکار)؛
 • سرگیجه خفیف؛
 • نفخ شکم؛
 • احساس بی ثباتی جسمی؛
 • احساس ناراحتی و درد در نواحی پاها؛
 • اضطراب یا احساس تنش؛
 • تغییرات در libido (معمولا در چنین مواردی میل جنسی کاهش می یابد).

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

بیماران با سطح پایین پروژسترون

بدیهی است که اگر از افرادی هستید که از کمبود پروژسترون رنج می برید باید پروژسترون کافی را دریافت کنید. چنانچه تحت درمان پروژسترون قرار گیرید و دکتر این ماده را با دوز مناسب بدن شما تجویز کند، احتمال بروز علائم منفی همچون اضافه وزن به حداقل میرسد.

چگونه می توان فهمید که پروژسترون بدن کم است؟

در واقع آزمایش سطح پروژسترون خون بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از پزشک خود  بخواهید که آزمایش خون “پروژسترون سرم” را برای شما تجویز کند. لازم به ذکر است که در روزهای ۱۹ تا ۲۱ چرخه قاعدگی (با فرض یک چرخه ۲۸ روزه) اقدام به انجام آزمایش کنید. چرا که در این روزها اگر پروژسترون سرم هنگام آزمایش پایین باشد، به این معنا است که بدن شما احتمالاپروژسترون کافی ایجاد نمی کند یا چرخه های تخمک گذاری شما به درستی صورت نمی گیرد.

جالب است بدانید که سطح پروژسترون در دوران یائسگی (پس از قطع تخمک گذاری) به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند، همچنین در حدود سن ۳۵ سالگی نیز پروژسترون به طور طبیعی افت پیدا می کند.

در این زمان استروژن و هم پروژسترون همزمان کاهش پیدا می کنند، اما سرعت کاهش پروژسترون بیشتر است. این فرآیند موجب می شود که سطح و غلظت پروژسترون نسبت به غلظت استروژن کمتر باشد؛ از این رو  بسیاری از زنان از علائم غلبه استروژن رنج می برند. اگر سطح پروژسترون بدن شما پایین است از سن ۳۵ سالگی باید استفاده از آن را بر طبق دستور پزشک متخصص خود جدی بگیرید.

آمپول پروژسترون باعث چاقی می شود؟

یائسگی و کمبود پروژسترون

دلیل دوم استفاده از پروژسترون به دلیل فقر پروژسترون در دوران یائسگی است. هنگامی که زن ها یائسه می شوند بنابر تاثیرات مواد شیمیایی، برداشتن رحم یا گذشتن دوره قاعدگی، دیگر بدنشان تخمک گذاری نمی کند.

در نتیجه از آنجا که تخمک گذاری بزرگترین منبع پروژسترون در زنان است، کاهش تخمک گذاری تقریبا همیشه منجر به افت و فقر پروژسترون می شود. این شرایط یک سندرم اولیه یائسگی ایجاد می کند که منجر به صفر شدن سطح پروژسترون می شود. مشکل غالب در دوره یائسگی این است که در حالی که سطح پروژسترون تقریبا به صفر میرسد، استروژن از این روند پیروی نمی کند.

زیرا در این شرایط بدن شما آندروژن (DHEA و تستوسترون) مصرف می کند و از طریق سلول های چربی آن را به استروژن اضافی تبدیل می کند. این فرآیند مشکلات عدیده ای را برای بسیاری از زنان یائسه ایجاد می کند: اگر بدن آنها چربی اضافی داشته باشد، ممکن است استروژن بسیار بیشتری از حد طبیعی تولید کند، در حالی که تقریبا بدن این افراد دچار فقر پروژسترون شده است.

سخن آخر

پروژسترون بسته به نحوه استفاده می تواند باعث کاهش یا افزایش وزن شود. حتما برای استفاده از پروژسترون باید بر طبق نظر پزشک متخصص از نوع، دز و روش صحیح استفاده کنید؛ در این صورت شاهد نتایج رضایت بخش خواهید بود.

بسیاری از افراد فکر می کنند آمپول پروژسترون باعث چاقی نمی شود ولی خوب است بدانید این امر زمانی امکان پذیر است که دز و نحوه استفاده از پروژسترون دقیق باشد. زمانی که خانم ها به سن ۳۵ سالگی می رسند، بدنشان کم کم دچار افت پروژسترون می شود و باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

همچنین در دوران قاعدگی که تخمک گذاری متوقف می شود، بدن دچار فقر شدید پروژسترون می شود و از این رو استفاده از پروژسترون نیز در این دوران البته با مشورت پزشک ضروری است.

Source: www.restartmed.com

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.