«اطلاعیه مهم»
عید رمضان فرصتی برای سالم کردن عادات غذایی است. متابولیسم  که در روزه داری به ۲ وعده و گاهی ۱ وعده غذایی عادت می کند ممکن است در عید فطر  مختل شود. متابولیسم که در ماه رمضان کند می شود ، می تواند با غذاهای پرکالری و شیرینی هایی که در عید مصرف می شود ، در معرض خطر قرار گیرد. متخصصان هشدارهای مهمی برای هماهنگی متابولیسم می دهند.
عادات غذایی روزانه که با ماه رمضان تغییر می کنند بعد رمضان دوباره بازیابی می شود. این بازگشت اگر مورد توجه قرار نگیرد می تواند مشکلات جدی در سلامتی فرد ایجاد کند.

عید فطر می تواند به سلامتی شما آسیب بزند

عید فطر می تواند به سلامتی شما آسیب بزند

در طول روزه داری ، متابولیسم بدن شما که به ۲ وعده غذایی و گاهی حتی ۱ وعده غذایی عادت دارد ، در این روند کند می شود.  اگر عادت های غذایی شما در عید فطر به جهت غلطی پیش رود ، منجر به افزایش وزن و علاوه بر این ، وخیم شدن سریع سلامتی در افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و فشار خون می شود. این به شما بستگی دارد که با استفاده از فرصت عید فطر ، عادات غذایی خود را سالم تر کرده و از نو شروع کنید. فرآیند  بعد از عید فطر یک دوره بسیار مهم در زمانی است که متابولیسم پس از یک ماه به عادات غذایی قدیمی برمی گردد ، مواردی که باید از اولین روز در تغذیه مورد توجه قرار گیرد، به شرح زیر است.

نکاتی برای رژیم غذایی سالم:

به عنوان آغاز از روز عید فطر، شما باید در صبحانه از غذاهای مناسب استفاده کنید. می توانید برای صبحانه خود گزینه های کم کالری مانند پنیر، زیتون ، تخم مرغ، گوجه فرنگی، خیار، سبزیجات و مارمالاد میوه ای را انتخاب کنید. اگرچه نان های سفید جذاب هستند، اما می توانید نان گندم کامل یا چاودار را انتخاب کنید تا قند خون متعادل باشد و از مشکلات گوارشی جلوگیری کنید.

میوه خشک و خشکبار را می توان به جای شکر سرو کرد:

با ادامه سنت های ما ، علاوه بر شیرینی هایی که به میهمانانی که در این عید می آیند، ارائه می شود، در مکان هایی که می خواهید بروید، نیز ارائه می شود. برای غلبه بر این وضعیت می توانید با توجه به سلامتی مهمانان خود، کاسه ها را به جای آب نبات با میوه های خشک و آجیل تزئین کنید.  هنگام انتخاب میوه های خشک، باید از میوه های خشک نشاسته ای خودداری کنید.
عید فطر می تواند به سلامتی شما آسیب بزند

تنظیم میزان مایعات از دست رفته در ۱ هفته امکان پذیر است:

در طول روزه داری، مصرف مایعات می تواند به ۱ لیتر کاهش یابد. به منظور جایگزینی این کمبود طولانی مدت، می توانید بدن خود را کمی فریب داده و پس از هر وعده ۲ لیوان آب بنوشید. وقتی روزانه ۲٫۵ لیتر آب بنوشید، طی ۱ هفته کمبود مایعات بهبود می یابد و متابولیسم دوباره تسریع می شود.

به وعده های غذای اصلی توجه کنید!

اگر به ویژه به وعده های غذایی اصلی سبزیجات سبز اضافه کنید، به تنظیم حرکات روده و تسریع در متابولیسم کمک می کند. شما باید ۵ ساعت قبل از خواب شام بخورید، نه دیر وقت مانند زمان های روزه داری. از آنجا که هضم غذاهایی که در وعده شام ​​مصرف می کنید ممکن است مدت زیادی طول بکشد ، بنابراین برای خوب خوابیدن باید زودتر شام بخورید.

شما می توانید  مصرف شیرینی را مهار کنید …

مصرف حبوبات و گوشت بعد از ماه رمضان افزایش می یابد. اگرچه غذاهای خوبی هستند، اما برنجی که با کره پخته شده می تواند خطرناک باشد. پخت بلغور به جای برنج غذاهای متنوعی را تأمین می کند. این وعده غنی از مواد غذایی  مصرف شیرینی بعد از خوردن غذا را کاهش داده و از دریافت کالری اضافی جلوگیری می کند. مقدار روغن مورد استفاده خود را در سالادها و وعده های غذایی با اندازه گیری قرار دهید. مصرف آب شما در وعده های غذایی به هضم غذا نیز کمک خواهد کرد.
مصرف شیرینی را مهار کنید

با ساده ترین فعالیت های بدنی می توانید کالری بسوزانید …

اگرچه انجام فعالیت بدنی دشوار است، اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد حرکت کنید. سعی کنید به جای ماشین و وسایل حمل و نقل عمومی قدم بزنید. اگر مقصدتان نزدیک نیست، سعی کنید بیشتر در طول روز حرکت کنید. استفاده از پله به جای آسانسور آسان ترین فعالیت بدنی است زیرا به شما امکان می دهد کالری مصرف کنید.

با توصیه های عملی از سلامتی خود محافظت کنید:

  • برای سلامتی خود، خانواده، فرزندان و میهمانان میوه های خشک، بادام و گردو را به جای شیرینی مصرف کنید.
  • دسرهای میوه و شیر را به جای شیرینی مصرف کنید.
  •  نان های سبوس دار را به جای نان سفید ترجیح دهید.
 جشن رمضان فرصتی عالی برای سالم سازی عادات غذایی است، این آغاز سالم می تواند در طول زندگی افراد و همچنین کیفیت بهتر زندگی  ادامه یابد.
درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.