«اطلاعیه مهم»

یک خواب مناسب و آرام با در نظر داشتن تایم مناسب خواب می‌تواند روند انجام فعالیت‌های روزانه را بهبود ببخشد و باعث کارایی و انرژی بالای ما در طول روز شود. در نظر خیلی از مردم رژیم غذایی یعنی کنترل کالری و مواد‌غذایی در طول روز و یا حتی داشتن ساعاتی فعالیت ورزشی برای رسیدن به وزن و نتیجه موردنظر و این نظریه باعث می‌شود که اهمیت بسیار کمی برای خواب در نظر بگیرند و در نتیجه در انتها آنگونه که می‌خواهند به لاغری و چاقی مورد نظر خود دست پیدا نکنند.

خواب کافی و به موقع تاثیر به سزایی در سلامتی و همچنین رسیدن به وزن مطلوب دارد و این درحالی است که خیلی از افراد خواب مناسب را در اولویت‌های آخر خود قرار می‌دهند و با توجه به فعالیت‌ها و مشغله‌های کاری دنیای امروز نه تنها کمکی به رژیم غذایی خود نمی‌کنند بلکه زمینه‌ای برای بروز بیماری‌ها را در بدن خود آماده می‌کنند.

کم خوابی هم بر چاقی و هم بر لاغری تاثیر دارد. وقتی کم‌ بخوابید بدن و مغز شما باید انرژی مورد نیاز خود را از غذاهای پرکالری تامین کند و همچنین شما انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه را نخواهید داشت و در نتیجه یک جا نشستن را ترجیح می‌دهید پس شما اولین قدم در افزایش وزن خود را برداشته‌اید. از طرفی دیگر کم‌خوابی باعث افزایش استرس و بالا رفتن ضربان قلب می‌شود که این اتفاق زمینه‌ی کم اشتهایی و لاغری را فراهم می‌کند.

کم‌خوابی چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

کم‌خوابی چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

کم‌خوابی یک بیماری نیست بلکه زمینه به وجودآمدن بیماری را فراهم می‌کند. زمان مناسب برای خواب یک فرد بزرگسال سالم بین هفت تا نه ساعت است و توجه داشته باشید هر مقداربیشتر یا کمتر خوابیدن از این زمان می‌تواند روی رژیم غذایی شما تاثیر داشته و شما را لاغر یا چاق کند.

با خوابیدن بیش از نه ساعت باعث به وجود آمدن اختلال در بدن و متابولیسم بدن خود می‌شوید. و با خواب کمتر از هفت ساعت همانطور که در قسمت قبل اشاره شد زمینه چاقی و لاغری غیراصولی را فراهم می‌کنید.

کم‌خوابی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و زمینه به وجود آمدن هرگونه عفونت و بیماری را فراهم می‌کند همچنین کم‌خوابی بر روی فعالیت مغز تاثیرگذاشته و یادگیری را کند می‌کند. خواب ناکافی بر هورمون رشد تاثیر دارد و رشد بدن به خوبی انجام نخواهد شد از طرفی کم‌خوابی باعث ترشح موادی که بر استرس تاثیر دارند می‌شود. زمانی که خواب شما به اندازه و کافی نیست شما خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را در بدن خود بالا می‌برید.

برای زودتر خوابیدن چه برنامه‌ریزی انجام دهیم؟

از تاثیر خواب بر سلامت و بدن سالم صحبت کردیم. بعضی مواقع اهمیت اولویت خواب را فراموش می‌کنیم، در این قسمت به توضیحاتی درباره‌ی مواردی که می‌توانید انجام دهید تا خواب سالم و آرام و مفیدی داشته باشید پرداخته‌ایم.

غذاهایی که به خواب بهتر کمک می‌کنند

غذاهایی که به خواب بهتر کمک می‌کنند

غداهایی مانند گوشت بوقلمون، میگو و تخم مرغ به دلیل مواد تشکیل‌دهنده‌ای که دارند بر خواب موثر تاثیر می‌گذارند. اینگونه مواد و همچنین مواد غذایی پروتئین دار که چربی زیادی نداشته باشند تاثیر بسیاری در خواب آرام و موثر دارند.

از غذاهای سنگین استفاده نکنید!

وقتی غذای سنگین نزدیک تایم خواب خود مصرف می‌کنید قطعا خواب باکیفیت و آرامی نخواهید داشت. با مصرف غذای سنگین در شب و یا حتی خوردن غذا در تایم‌های نزدیک به تایم خواب خود، بدن شما در حین خواب بر روی هضم این غذاها تمرکز خواهد داشت و نهایتا خواب ناآرامی را تجربه خواهید کرد.

مواردی که می‌توانید برای خواب بهتر انجام دهید

در زمان خواب از وسایلی همچون گوشی تلفن دوری کنید چون همانطور که می‌دانید این رسانه جذاب سبب تاخیر خواب شما خواهد شد و اجازه استراحت به مغز شما را نخواهد داد. می‌توانید قبل از خواب از نوشیدنی‌های آرامبخش مانند اسطوخودوس استفاده کنید تا راحت‌تر بخوابید. استحمام و حمام آب گرم بسیار در آماده‌سازی بدن شما برای استراحت و خواب تاثیر دارد و آمادگی برای خواب را در بدن ایجاد می‌کند.

انجام فعالیت‌های ورزشی و خواب

انجام ورزش چه برای رژیم لاغری و چه برای رژیم چاقی موثر است حال آنکه این فعالیت ورزشی با خواب مناسب ترکیب شود قطعا نتیجه تاثیرگذاری خواهد داشت. انجام فعالیت ورزشی، بدن شما را خسته کرده و مغز شما شرایط را بهتر برنامه‌ریزی خواهد کرد و نتیجه این خستگی بدنی، خواب کافی و مناسب خواهد بود.

تثبیت وزن و خواب کافی

تثبیت وزن و خواب کافی

زمانی که خواب کافی داشته باشید مغز شما تصمیمات صحیح‌تر و سالم‌تری خواهد گرفت ولی اگر خواب شما ناسالم و نامناسب و همچنین ناکافی باشد هوس و میل مغز شما به سمت مواد غذایی ناسالم افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استفاده از این مواد غذایی نامناسب باعث افزایش وزن شما خواهد شد و سلامتی و رژیم غذایی شما را به خطر می‌اندازد.

کم‌خوابی باعث نامتعادل شدن سطح هورمون‌های بدن می‌شود و با این اتفاق هورمون‌های سیری شما کاهش پیدا کرده و در مقابل باعث افزایش هورمون‌های اشتها آور می‌شود. اشتها و میل شما به غذا افزایش پیدا کرده و مصرف غذا شما بالا می‌رود و این اتفاق چاقی و افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت.

گفته شد که در زمانی که خواب شما کافی باشد مغز تصمیمات صحیح‌تری می‌گیرد. خواب کافی باعث می‌شود که توجه بیشتری نسب به رژیم غذایی خود داشته باشید و زمان استفاده از مواد غذایی را طبق برنامه‌ریزی پیش ببرید و به سلامتی و تثبیت وزن خود در رژیم غذایی کمک کنید.

در صورتی که خواب ناکافی داشته باشید بدن شما انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه را نخواهد داشت پس تصمیمی که در این موقعیت خواهید گرفت عدم انجام فعالیت بدنی و ورزش خواهد بود ودر این صورت قدم اول در افزایش وزن خود را برداشته و باعث چاقی خود خواهید شد.

نتیجه‌گیری

در اغلب موارد گفته شده است که برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود رژیم غذایی خود را رعایت کنید یا انجام فعالیت‌های ورزشی را در برنامه‌ریزی روزانه خود بگنجانید، اما تاثیر خواب برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود را هرگز فراموش نکنید. خواب ناکافی علاوه بر اضافه وزن و کمبود وزن سبب کم انرژی بودن و خستگی شما در طول روز می‌شود بنابراین حتما برای خواب مناسب و کافی در رژیم غذایی خود برنامه‌ریزی کنید تا تاثیر رژیم خود را مشاهده کنید.

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.