«اطلاعیه مهم»

آیا ماچا برای شما خوب است و چگونه می توانید از آن استفاده کنید؟

ماچا یک شکل از چای سبز پودری است که در مراسم چای ژاپنی استفاده می شود. اخیرا در ایالات متحده آمریکا در انواع نوشیدنی ها، دسرها و سایر شکل ها ظاهر شده است. ماچا تاثیرات مثبتی بر روی سلامتی دارد.

بیشتر انواع چای سبز به صورت دمکرده آماده می شوند. و ما آب آشامیدنی را که در آن برگ چای خیس شده است، می نوشیم. چای ماچا به پودر تبدیل می شود و با آب گرم مخلوط می شود، بنابراین برگ ها را هم می خوریم.

مطالعات نشان می دهد که چای سبز آنتی اکسیدان هایی را که برای سلامت مفیدست، فراهم می کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه چای سبز ماچا  دوزی با غلظت بیشتر از حداقل از یکی از این آنتی اکسیدان ها را فراهم می آورد.

 

ماچا چیست

 

مختصری راجع به ماچا:

  • ماچا یک پودر چای سبز است که در مراسم چای ژاپنی استفاده می شودو طعم ملایمی دارد.
  • فرض بر این است که ماچا از چای سبز، به دلیل دارا بودن منبع غنی از آنتی اکسیدان ها، سالم تر است.
  • تحقیقات بیشتری برای تأیید مزایای آن لازم است.
  • ماچا را می توان به در کیک ها، دسرها، گرانولا و همچنین برای لاته چای ماچا استفاده کرد.

 

ماچا چیست؟

ماچا یک نمونه از چای سبز ژاپنی است که در مراسم چای سنتی ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد. پودر شده و چای آن طعم صاف و ملایمی دارد که نباید تلخ باشد. چای ماچا دارای بافت فومی است و رنگ آن سبز روشن است.

ماچا از یک نوع خاص از گیاه چای،به نام کاملیا سیننسیس (Camellia Sinensis) ساخته شده است. این گیاه نوعی چای به نام تنچا تولید می کند. تنچا مدتی از زمان رشد خود را به صورت کاور شده می گذراند. این تکنیک مقدار کلروفیل موجود در آن را افزایش می دهد و به رنگ سبز روشن آن می افزاید.

ماچا با حذف ساقه ها و رگه ها از تنچا ساخته می شود و بقیه برگ ها را به صورت پودر نرم می کند.انواع مختلفی از ماچا وجود دارد. بالاترین کیفیت آن که در مراسم چای استفاده می شود، مدل تشریفاتی آن است. مدل پرمیوم آن برای مصرف روزانه مناسب است. ماچا مناسب برای پخت و پز ارزان ترین نوع آن است ومی توان آن را به دسر اضافه کرد.

 

گیاه درمانی ماچا

 

فواید سلامتی ماچا

بعضی از مطالعات خواص زیادی برای چای های سبز معرفی کرده اند. و از آنجا که ماچا نیز نوعی چای سبز غلیظ شده است، ماچا نیز باید دارای خواص زیادی باشد و بعضی از این خاصیت ها از انواع دیگر چای سبز قویتر هستند. البته در حال حاضر مدارک کمی دال بر این ادعا وجود دارد.

 

فواید درمانی ماچا

 

تمرکز و شناخت

L-Theanine، یک اسید آمینه است که در چای سبز موجودست، این آمینو اسید مکمل عالی ای برای مدیریت استرس بوده و دارای مزایای سلامتی زیادی است.

مطالعات نشان داده است که L-Theanine خواص آنتی باکتریال دارد. L-Theanine به افزایش آرامش، تنش و ریلکس شدن کمک می کند. و با کافئین، عملکرد، توجه، حافظه، تمرکز و هشیاری را بهبود می بخشد. برخی از طرفداران ادعا می کنند که ماچا حاوی پنج برابر L-theanine بیشتر نسبت به انواع دیگر چای است، اما به نظر می رسد هیچ تحقیق علمی برای اثبات آن وجود ندارد.

خواص ضد سرطان

چای سبز حاوی یک کلاس آنتی اکسیدان شناخته شده به عنوان کاتچین ها، به ویژه اپیمالاکاکتین گالات کاتچین (EGCg) است که دارای خواص ضد تومور است.یک مطالعه نشان داد که ماچا  دارای حداقل ۳ برابر EGCg بیشتر نسبت به باقی چای های سبز مورد مطالعه در تحقیقات است.EGCg ممکن است با محافظت از سلول ها از آسیب دیدن DNA  به جلوگیری از سرطان کمک کن و رشد سلول های تومور را مهار کند. کلروفیل چیزی است که گیاهان را سبز می کند. مطالعات یک مصرف کلروفیل بیشتر با پایین آمدن میزان سرطان کبد مرتبط است.ماچا سبز است، زیرا در منبع غنی کلروفیل است.

دیابت نوع ۲

برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که چای سبز مصرف می کنند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کمتر از افرادی که چای مصرف نمی کنند. دیگران هیچ ارتباطی بین مصرف چای و دیابت پیدا نکرده اند.هیچ مطالعه ای در ارتباط بین ماچا و دیابت انجام نشده است.

بیماری های قلبی

یک مطالعه منتشر شده در JAMA در سال ۲۰۰۶ به این نتیجه رسید که مصرف چای سبز با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی و سایر علل، اما نه سرطان، در ارتباط است. این مطالعه با بیش از ۴۰،۰۰۰ شرکت کننده ژاپنی بین ۴۰ تا ۷۹ ساله به مدت ۱۱ سال در سال ۱۹۹۴ آغاز شد. کسانی که حداقل ۵ فنجان چای سبز را در روز نوشیدند، خطر مرگ و میر، به خصوص از بیماریهای قلبی عروقی، به میزان قابل توجهی کمتری از افرادی که کمتر از یک فنجان چای در هر روز نوشیدند، داشتند.مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که کاتچین ها در چای سبز اثرات ضد فشار خون و آنتی ترومبوزی دارند و می توانند چربی ها را کاهش دهند.دانشمندان دریافتند که مصرف ۱۰ فنجان چای سبز در روز می تواند کلسترول را کاهش دهد، با این وجود مصرف ۴ فنجان یا کمتر باعث کاهش کلسترول نمی شود.ماچا در این روش مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما می تواند اثرات مشابه یا قویتر داشته باشد.

ماچا و کاهش وزن

آنتی اکسیدان اصلی در چای سبز – EGCG – با مزایای کاهش وزن بالقوه مرتبط است، و این آنتی اکسیدان در ماچا بیشتر از چای سبز معمولی است. بر طبق تحلیل “مجله کروماتوگرافی” در سپتامبر ۲۰۰۳، غلظت EGCG از نوشیدن مقداری ماچا سه برابر بیشتر از چای سبز معمولی است.طبق نتایج به دست آمده از یک تحقیق EGCG موجود در ماچا ممکن است متابولیسم شما را در طی حین تمرینات ورزشی با شدت افزایش دهد، درنتیجه باعث کاهش وزن شود. به طور متوسط، عصاره چای سبز، زمانی که ۳۰ دقیقه تمرین دوچرخه سواری را انجام می دادند، توانایی های چربی سوزی شرکت کنندگان در مطالعه را ۱۷ درصد افزایش داد. این مطالعه تنها ۱۲ مورد داشت، بنابراین با استفاده از جامعه آماری بزرگتر و چای به جای عصاره آن،می توان مطالعات بیشتری انجام داد. خبر خوب این است که مقدار EGCG مورد استفاده در این مطالعه ممکن است در یک یا دو فنجان ماچا یافت شود( بر اساس مطالعات منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی در ماه مارس ۲۰۰۸).

 

لاغری با ماچا

 


شما همران گرامی می توانید جهت تعیین وقت قبلی، دریافت مشاوره تغذیه و مشاوره دستگاه لاغری موضعی با شماره تماس ما، ۰۲۱۴۴۲۴۶۹۲۰ تماس بگیرید.

آدرس کلینیک تغذیه دکتر کابلی: تهران. ستارخان. فلکه اول صادقیه. خیابان گلناز دهم شمالی. پلاک ۱۱، طبقه ۳، واحد

۷


رژیم آنلاین دکتر کابلی

جهت دریافت رژیم شیردهی و رژیم لاغری بعد از زایمان کلیک کنید

 

 

برخی از خدمات دکتر نیره اسماعیل کابلی، پزشک تغذیه:

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.