«اطلاعیه مهم»

آیا قصد دارید رژیم غذایی مناسب را شروع کنید؟ آیا به فکر سلامتی خود هستید و می ‌خواهید به نفع آن عمل کنید؟ دستگاه آنالیز ترکیب بدن، به شما در این مورد کمک خواهد کرد. این دستگاه با ارزیابی:

  • درصد و میزان توده چربی
  • توده استخوانی

استخوان و میزان آب و عضله بدن شما را نشان می دهد که چه رژیم غذایی برای شما مناسب است. این امکان وجود دارد که با استفاده از این دستگاه مصرف غذای روزانه خود را مشخص کنید، نوع ورزش ‌‌هایی که برای سلامتی شما مفید است و یا هرگونه عملی که در راستای افزایش سلامتی شما است را انجام دهید.

روش کار این دستگاه از طریق امپدانس ‌‌های الکتریکی است و با استفاده از آن به هر فرد منحنی مختص به آن را ارائه می دهد. با استفاده از این منحنی شما قادرید هر فردی را از کودک تا افراد پیر مقایسه کنید و برای هر یک از آن‌ ها رژیم غذایی مجزای تهیه کنیم.

دستگاه آنالیز ترکیب بدن

آنالیز ترکیب بدن چیست؟

آنالیز ترکیب بدن یکی از مواردی است که نباید آن را فراموش کرد. استفاده از آن به سلامت بدن شما کمک بیشتری می کند. این دستگاه به صورت کاملا حرفه‌ای می‌تواند بدن را آنالیز کرده و مقدار‌هایی را که متخصصین پزشکی برای ارائه یک رژیم غذایی مناسب به آن نیاز دارند را تهیه می‌ کند.

این دستگاه همچنین پیشرفت بیماری را در افراد مختلف مورد ارزیابی قرار می دهد و شاخص‌‌ هایی را که در غربال ‌گری به پزشکان کمک می کند را ارائه می دهد. این دستگاه که با قابلیت ایجاد فرکانس‌‌ های اندازه‌ گیری و الگوریتم‌‌ های پیچیده ای که دارد، در آزمایشگاه بالینی و تحقیقات علمی استفاده می ‌شود. این دستگاه به جامعه پزشکی کمک بسیار زیادی می ‌کند؛ زیرا با استفاده از آن قادرند انواع توده چربی ضروری و غیرضروری، استخوان، آب و عضلات را که در زیر پوست قرار دارند مشخص کنند.

ممکن است از اندام ‌‌های خود رضایت کافی را نداشته باشیم و تمایل به استفاده از رژیم‌‌ های لاغری داشته باشیم. با استفاده از این دستگاه متوجه می شویم که چربی ‌‌های غیر ضروری در چه نقاطی وجود دارند و از چه غذا‌هایی برای لاغری آن نقاط استفاده کنیم. همانطور که می‌دانید چاقی یکی از بدترین موارد برای سلامتی بدن است و نباید آن را با استفاده از چربی ‌‌های اضافی مورد تهدید قرار دهید.

کاربرد دستگاه آنالیز ترکیب بدن

این دستگاه قیمت بالایی دارد؛ اما به ورزشکاران حرفه‌ای و تیم‌‌های ورزشی به عنوان آنالیزور چربی کمک کند. این دستگاه میزان هوای موجود در بافت ‌‌های پیوندی شما را مورد تجزیه قرار می ‌دهد و با استفاده از معادلات ریاضی پیچیده،  چربی و توده عضلانی شما را اندازه گیری می کند.

اگر شما به فکر استفاده از یک رژیم غذایی مناسب هستید، نیاز به یک اندازه‌ گیری دقیق دارید. طرز کار این دستگاه به این صورت است که بدن را به دو بخش چربی و غیر چربی تقسیم می ‌کند. بخشی که دارای چربی است باید درصد اضافی آن از بین برود. لازم به ذکر است بخشی که غیر چربی است شامل: عضلات، استخوان ‌‌ها، بافت ‌‌های پیوندی و تاندون ‌‌ها است.

کاربرد در پزشکی ورزشی

این دستگاه، یکی از تجهیزاتی است که در پزشکی ورزشی کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. این دستگاه با استفاده از تعیین فرم فیزیکی فرد، میزان عضلات و توده ‌‌های بدون چربی،  عملکرد ورزشی مناسب را ارائه می دهد. ارزیابی میزان توده چربی، به عملکرد بهتر ورزشکاران کمک می ‌کند؛ زیرا تغذیه را کنترل کرده و بهترین استراتژی را به ورزشکار ارائه می کند.

دستگاه آنالیز ترکیب بدون، آب بدن را کنترل کرده و خطر کمبود آن را کم می ‌کند. یکی از مهم‌ ترین نکاتی که ورزشکاران باید به آن توجه کنند آب بدن است؛ زیرا  روی عملکرد و استراتژی آن‌‌ها تاثیرگذار است؛ اما جای نگرانی نیست. این دستگاه‌‌ ها در باشگاه قرار دارند و ورزشکاران قادرند با استفاده از آن، میزان آب بدن خود را کنترل کنند.

کمبود آب، ممکن است به بیماری ‌‌های زیادی منجر شود. این دستگاه با استفاده از تجزیه و تحلیل درصد آب و املاح موجود در بدن و همچنین چربی ‌‌های اضافه، طیف بسیار کاملی از انواع پارامتر‌های موجود را ارائه می دهد. این موضوع باعث می‌ شود که در شاخص‌‌ های متابولیکی مانند: درصد متابولیسم و آب، تعادل ایجاد شود.
اگر در باشگاه شما نیز این دستگاه قرار دارد، پیشنهاد می ‌کنم از آن استفاده کنید؛ اما شرایطی که در ادامه برای شما ذکر می ‌کنیم باید رعایت شود.

 

دستگاه آنالیز ترکیب بدن

 

راهنمای متخصصین تغذیه

شاید بیشترین کسانی که در جامعه از این دستگاه استفاده می‌ کنند؛ متخصصان تغذیه هستند. این دستگاه  آنالیز ترکیب بدن مهمی را به متخصصین ارائه می دهد. این افراد با استفاده از این دستگاه، وضعیت فعلی بیماران تحت درمان خود را بررسی می کنند و راحت ‌تر به آن‌ ها توصیه ‌‌های لازم را بدهند.

این دستگاه آنالیز ترکیب بدن را در کمترین زمان ممکن با دقت بالا انجام می دهد. متخصصین تغذیه با استفاده از این دستگاه نکاتی همچون میزان چربی، میزان آب، عضلات بدن، استخوان و درصد املاح موجود در بدن را همچنین شاخص توده بدنی یا BMI را مشاهده می کنند و راهکار‌های بسیار مناسبی را برای سلامتی بیماران خود و رژیم غذایی بهتر و ورزش‌‌ را به آن‌ها ارائه دهند.

نحوه استفاده از این دستگاه

شما برای نتیجه‌ گیری بهتر، نیاز دارید نحوه استفاده از آن را بدانید. در واقع این موضوع موجب می ‌شود طول عمر دستگاه افزایش یابد و همچنین نتایج دقیقی به شما ارائه دهد. برای استفاده از این دستگاه، باید یک لباس شنا محکم بپوشید. مو‌های خود را داخل کلاه شنا قرار دهید که هوای اضافی در بین آن قرار نگیرد.

این کار باعث می‌ شود وزن شما اضافه شود؛ زیرا اندازه‌گیری دستگاه آنالیز ترکیب بدن، از طریق هوای موجود در بدن انجام می‌ شود. پس از اینکه وزن خود را اندازه گیری کردید، منتظر می‌ مانید که این دستگاه با استفاده از معادلات ریاضی، بتواند میزان چربی‌‌های شما را تخمین بزند. اگر می ‌خواهید از این دستگاه استفاده کنید؛ ابتدا با یک پارچه، دست و پا‌های خود را تمیز کنید.این کار برای هدایت جریان الکتریکی بهتر در بدن کمک می‌کند.

هنگامی که روی دستگاه آنالیز ترکیب بدن قرار گرفتید، دستگاه وزن شما را اندازه گیری می ‌کند. حتما در حین استفاده از آن مطمئن شوید که پا‌‌های شما دقیقا بر روی الکترود‌‌ها قرار گرفته باشند. زمانی که دستگاه شروع به کار کرد، اطلاعات خود را همچون سن ، وزن و جنسیت را در دستگاه وارد کنید و دکمه اینتر را فشار دهید.

سپس دستگاه شروع به کار می ‌کند، دسته آن را بگیرید و انگشت شست خود را روی الکترود مخصوص قرار دهید.
سپس بازو‌‌های خود را از بدن دور کنید و در همان وضعیتی که قرار دارید ثابت بمانید که تست دستگاه تمام شود. زمانی که دستگاه جواب را به صورت پرینت برای شما چاپ کرد یعنی تست تمام شده است. چربی ‌‌های زیاد برای زنان جوان بسیار ناراحت کننده است. شما با استفاده از این دستگاه قادرید سلامت خود را تضمین کنید.

دستگاه آنالیز ترکیب بدن

طرز کار این دستگاه

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که دستگاه آنالیز ترکیب بدن چگونه عمل می ‌کند؟ این دستگاه یکی از جدیدترین اختراعات بشر است و کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. این دستگاه با استفاده از ایجاد یک جریان الکتریکی ضعیف در بدن و تفاوت آن در قسمت‌ های مختلف، بافت‌‌ ها و مقدار آن‌ ها را تشخیص می دهد.

احتمالا متوجه شده ‌اید که استفاده از دستگاه آنالیز ترکیب بدن، یکی از راحت ‌ترین روش ‌‌ها برای اندازه گیری چربی ‌‌های بدن است. این دستگاه هیچ‌ گونه خطری برای بدن انسان ندارد؛ حمل و نقل و استفاده از آن بسیار راحت است‌.

ارزیابی به صورت مستقیم

دستگاه آنالیز ترکیب بدن، با استفاده از سیستم الکترود چهار قطبی خود، با هشت قسمت بدن تماس پیدا می ‌کند. زمان آنالیز ترکیب بدن، لازم است مکان شما ثابت باشد که اندازه گیری جریان به صورت عالی انجام شود و دقت آن بالاتر باشد؛ در نتیجه تکرار آزمایش کمتر می ‌شود. این دستگاه همزمان از چند فرکانس مختلف به صورت مجزا میزان آب و ترکیبات بدن را اندازه گیری می کند.

همچنین یکی دیگر از مزایایی که این دستگاه دارد، عدم استفاده از اطلاعات تجربی است. مواردی همچون سن و جنس، در نتیجه آن تاثیرگذار نیست و این دستگاه فقط از طریق امپدانس الکتریکی آنالیز ترکیب بدن را انجام می ‌دهد.

دستگاه آنالیز ترکیب بدن چه شرایطی نیاز دارد؟

این دستگاه همانند هر دستگاه دیگری نیاز به شرایط ویژ‌ه‌ ای دارد و برای گرفتن نتیجه بهتر لازم است این موارد را رعایت کنید. سعی کنید دو ساعت قبل از استفاده از این دستگاه، غذایی میل نکرده باشید. دو ساعت قبل از این تست نباید آبی نوشیده باشید؛ زیرا باعث می ‌شود درصد دقیقی از آب بدن شما نشان داده نشود.

استحمام و یا حتی استخر رفتن ممنوع است. سعی کنید سه ساعت قبل از این تست کافئین مصرف نکنید. انجام ورزش ‌‌های سنگین، بر نتیجه این تست تاثیرگذار است؛ زیرا شما نیاز به درصد اصلی چربی و عضله‌‌ های بدن خود دارید.

بنابراین سعی کنید دو ساعت قبل از انجام این کار ورزش سنگین انجام نداده باشید. در دستگاه آنالیز ترکیب بدن، جریان الکتریکی ایجاد می‌ شود؛ سعی کنید از لوازم فلزی و یا جواهرات استفاده نکنید.

تلفن همراه و یا هیچ سیستم و کامپیوتری را نزدیک این دستگاه نگذارید. از پوشیدن لباس ‌های حجیم خودداری کنید. اگر باردار هستید و یا در دوران قاعدگی قرار دارید، این دستگاه مناسب شما نیست و سعی کنید در شرایط استاندارد از آن استفاده کنید. اگر در بدن خود پروتز، پلاتین و یا پیس میکر دارید؛ نباید از دستگاه آنالیز ترکیب بدن استفاده کنید. اگر اهل ورزش هستید، این دستگاه به شما کمک ویژ‌ه‌ای می کند و یک برنامه غذایی مناسب را برای افرادی که قصد دارند لاغرتر شوند ارائه می دهد.

ویژگی این دستگاه

این دستگاه به طور مجزا، برای کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. جریان الکتریکی در آن، به آنالیز دقیق بدن شما کمک می کند. نحوه عمل این دستگاه، از طریق چند فرکانس هم‌ زمان است و پارامترهای مختلفی را اندازه‌ گیری می‌ کند. این دستگاه قسمت‌ های بدون چربی در بدن، چربی درون شکم، وضعیت توده استخوانی و آب کل بدن را اندازه‌ گیری می ‌کند.

این دستگاه در کودکان نمودار قد و وزن آن ‌ها را به شما ارائه می دهد. کمبود وزن و یا افزایش آن در این دستگاه قابل مشاهده است. شاخص توده بدنی (BMI)، میزان متابولیسم پایه (EMR) و امتیاز رشد در کودکان از طریق این دستگاه محاسبه می‌ شود. ترکیب بدن و رشد در کودک بسیار مهم است و با استفاده از دستگاه آنالیز ترکیب بدن، قادرید به آن دست پیدا کنید. آب کل بدن، پروتئین‌ ها، مواد معدنی موجود در بدن، چربی ‌های بدن و عضلات اسکلتی را در کودکان قابل مشاهده است.

این دستگاه به طور انحصاری برای هر فرد ، ویژگی ‌‌های آن‌‌ را مشخص می ‌کند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که اندام‌ های داخل بدن انسان زیاد هستند و بررسی هر کدام به صورت جداگانه، سخت و زمان‌ بر است؛ اما این دستگاه از عهده آن برمی آید.

 

دستگاه آنالیز ترکیب بدن

توصیه قبل از انجام تست

اگر تب و سرماخوردگی شدید دارید از این دستگاه استفاده نکنید. زمان انجام این دستگاه بین ۱۵ الی ۱۲۰ ثانیه طول می ‌کشد. از پوشیدن کفش و جوراب خودداری کنید؛ زیرا تست را به اشتباه می ‌اندازند. محدوده وزنی که برای این دستگاه در نظر گرفته شده است؛ ۱۰ کیلوگرم تا ۲۵۰ کیلوگرم است. این دستگاه برای افراد ۹۱ سانتی ‌متر تا ۲۱۳ سانتی ‌متر طراحی شده است و برای افراد ۳ سال تا ۹۹ سال قابل استفاده است.

همانطور که گفتیم دستگاه آنالیز ترکیب بدن، با استفاده از جریان الکتریکی کار خود را انجام می ‌دهد؛ اما ممکن است تصور کنید این جریان برای شما احساس بدی را ایجاد می ‌کند؛ در حالی که این فکر اشتباه است. شما ممکن است تنها یک احساس خفیف را تجربه کنید که جای نگرانی ندارد. توصیه می ‌شود اگر ایمپلنت ‌های مصنوعی دارید؛ از این دستگاه استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به آن‌ ها آسیب برساند. تغییر سطح آب در بدن در دوران قاعدگی در نتایج این تست موثر است.

اگر از افرادی هستید که دارو‌های مختلف را مصرف می‌ کنید؛ ممکن است جواب دستگاه متفاوت باشد. در هنگام استفاده از این دستگاه به صورت حالت استاندارد بایستید تا جواب دقیق باشد.

مزیت ‌‌های این دستگاه

این دستگاه یکی از قدرتمندترین تجهیزاتی است که می‌تواند در سلامت بدن شما کمک کند. دقت بالایی که این دستگاه دارد؛ اندازه‌گیری‌‌های مختلف را برای شما انجام می دهد. این دستگاه به دلیل اندازه گیری امپدانس ‌‌های مختلف بدن، آب و عضلات و چربی اندام‌‌ ها را در زمینه‌‌‌ های گوناگون همانند ورزش، تغذیه، نفرولوژی، ارتوپدی و پزشکی ورزشی اندازه‌گیری می کند.

امکان استفاده از دستگاه آنالیز ترکیب بدن در آزمایش میزان سلامت کارکنان در سازمان‌های مختلف وجود دارد. در باشگاه‌‌ های ورزشی این دستگاه اطلاعات جامعی را به مربیان ورزشی ارائه می‌ دهد. ورزش‌‌ های هوازی همچون ایروبیک و یا حرکات ورزشی قدرتی، به کاهش چربی و افزایش عضلات بدن کمک بسیار زیادی می کند. دستگاه آنالیز ترکیب بدن می‌تواند چگونگی انجام حرکات را برای شما تعیین کند.

ورزشکاران با استفاده از نتایج این دستگاه، برنامه‌‌ های جامعی را با توجه به ورزش خود ایجاد می ‌کنند و قادرند میزان تغییرات چربی و عضله خود را پس از ورزش بررسی کنند. از مزیت ‌‌های دیگر این دستگاه، برای افراد دارای بیماری‌‌ های استخوانی است. اگر نمودار شما در این دستگاه برای عضلات پا کوتاه باشد، نشان دهنده بیماری است. دستگاه با توجه به این موضوع که زانو و مچ پای انسان باید وزن بیشتری را تحمل کند می‌تواند به شما نشان دهد که آیا دارای آرتروز زانو هستید یا خیر.

سخن آخر

در این مقاله ما طرز کار دستگاه آنالیز ترکیب بدن را به شما توضیح دادیم. شما باید توجه داشته باشید آنالیز ترکیب بدن امری مهم است و برای انجام آن باید حوصله به خرج داد. از باشگاه ‌‌هایی که این دستگاه را دارند استفاده کنید و از نتایج آن بهره ببرید و سلامت خود را ارتقا دهید. امیدوارم که این مقاله به شما کمک زیادی کرده باشد و توانسته باشید دستگاه آنالیز ترکیب بدن را به خوبی شناخته باشید.

Source: www.gymcenter.ir, www.shape.com

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.