رژیم غذایی دیابت

رژیم غذایی دیابت، به سادگی یک برنامه غذایی سالم است که به شما کمک می کند تا قند خون خود را کنترل کنید. کمک ما در اینجا برای شروع یک رژیم غذایی دیابتی، یک برنامه غذایی ایده ال و شمارش کربوهیدرات های مصرفی است.

رژیم غذایی دیابت

تعریف

رژیم غذایی دیابتی به معنی خوردن غذاهای سالم به مقدار معمول و میل کردن وعده های غذایی در زمان های منظم است. رژیم غذایی دیابتی، یک برنامه غذایی سالم است که به طور طبیعی غنی از مواد مغذی، کم چربی و کم کالری است. عناصر کلیدی این رژیم، میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل هستند. در واقع رژیم غذایی دیابتی بهترین برنامه برای بیشتر افراد جامعه است.


⇐ دکتر نیره اسماعیل کابلی، مدرس دانشگاه، عضو انجمن تغذیه ایران، عضو انجمن غذا و تغذیه، حامی سلامت، به عنوان بهترین متخصص تغذیه در تهران، با دانش و تخصص خود آماده خدمت رسانی و ارائه انواع رژیم های درمانی و غذایی، رژیم لاغری، رژیم چاقی،به صورت حضوری و دریافت رژیم آنلاین، رژیم لاغری آنلاین، برای شما عزیزان می باشد.


هدف

اگر دچار دیابت یا پیش دیابت هستید، پیشنهاد پزشک شما قطعاً مشاوره با یک متخصص تغذیه خوب برای داشتن یک برنامه غذایی سالم است. این برنامه به شما کمک می کند قند خون (گلوکز) و وزن خود را کنترل کرده و همچنین عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و چربی خون بالا را کنترل کنید.

هنگامی که کالری و چربی زیاد مصرف می کنید، بدن شما با افزایش سطح گلوکز خون به آن پاسخ می دهد. اگر قند خون شما بررسی و کنترل نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند سطح گلوکز خون شدید (Hyperglycemia) و عوارض طولانی مدت مانند آسیب های عصبی، کلیوی و قلبی شود.

با انتخاب گزینه های غذایی سالم و رعایت عادات غذایی خود، می توانید سطح قند خون خود را در یک محدوده امن نگه دارید. برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، کاهش وزن نیز می تواند کنترل قند خون را آسان تر کند و بسیاری از دیگر مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، رژیم غذایی دیابت یک روش خوب و منظم برای رسیدن به هدف خود، با خیالی راحت است.

جزئیات رژیم غذایی

رژیم غذایی دیابتی مبتنی بر سه وعده غذا در روز است که به طور منظم مصرف می شود. این رژیم کمک می کند تا بدن شما به طور بهتری از انسولین تولید شده یا گرفته شده از دارو استفاده کند. یک متخصص تغذیه خوب به شما کمک می کند که یک رژیم غذایی را با توجه به اهداف، سلیقه و شیوه زندگی خود بسازید. او همچنین می تواند با شما درباره نحوه بهبود عادات غذایی خود، به عنوان مثال، انتخاب مناسب اندازه هر وعده غذایی که متناسب با نیاز بدن و سطح فعالیت شما است، صحبت کند.

غذاهای توصیه شده

کالری های خود را با این غذاهای مغذی شمارش کنید:

  • کربوهیدرات سالم در طی هضم،  قندها (کربوهیدرات های ساده) و نشاسته (کربوهیدرات پیچیده) به گلوکز خون وارد می شوند. بر روی کربوهیدرات های موجود در غذاهای سالم، مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس) و محصولات لبنی کم چرب متمرکز شوید.
  • غذاهای غنی از فیبر. فیبر غذایی شامل تمام قسمت هایی از غذاهای گیاهی است که بدن شما نمی تواند هضم یا جذب کند. فیبر میزان هضم بدن شما و در نتیجه قند خون شما را کنترل می کند. مواد غذایی با فیبر زیاد شامل سبزیجات، میوه ها، آجیل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس)، آرد گندم و سبوس گندم است.
  • ماهی که غذایی مناسب برای سلامتی قلب است. حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف کنید. ماهی می تواند یک جایگزین مناسب برای گوشت با چربی بالا باشد. به عنوان مثال ماهی کاد (چنته)، ماهی تن و ماهی هالیبوت (نوعی ماهی پهن بزرگ)، چربی کل و چربی اشباع شده کمتر و کلسترولی کمتر از گوشت و مرغ دارند. ماهی هایی از قبیل ماهی قزل آلا، ماهی خاویاری، ماهی تن، ساردین ها و ماهیان بلوفیش، دارای اسید چرب امگا ۳ هستند و باعث کاهش چربی های خون به نام تری گلیسیرید می شوند. از ماهی های سرخ شده و ماهی ها با سطوح بالای جیوه مانند تاج ماهی ها (tilefish)، شمشیر ماهی ها (swordfish) و شیر ماهی ها اجتناب کنید.
  • چربی های خوب. غذاهای حاوی چربی های غیر اشباع می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهند. این مواد شامل آووکادوها، بادام، گردو، زیتون، روغن زیتون و بادام می باشد اما از زیاده روی در مصرف آن ها بپرهیزید زیرا تمام چربی ها، کالری زیادی دارند.

غذاهایی که از خوردن آن ها باید اجتناب کرد

دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را با تسریع در سخت شدن و مسدود شدن عروق خونی افزایش می دهد. غذاهای حاوی مواد غذایی زیر می تواند عاملی در جهت ضرر رساندن به رژیم غذایی شما باشد:

  • چربی های اشباع شده. محصولات لبنی پر چربی و پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، هات داگ، سوسیس حاوی چربی اشباع شده فراوان هست.
  • چربی های ترانس. این نوع چربی در میان غذاهای فرآوری شده، محصولات پخته، شیرینی و مارگارین می باشد. از این مواد غذایی اجتناب کنید.
  • کلسترول. منابع کلسترول شامل محصولات لبنی با چربی و پروتئین های حیوانی با چربی بالا، زرده تخم مرغ، جگر و گوشت سایر اندام حیوانات است. هدف جذب حداکثر ۲۰۰ میلی گرم کلسترول در طول روز است.
  • سدیم. هدف جذب حداکثر ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در طول روز است. با این حال اگر فشار خون بالا دارید، باید کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز را هدف قرار دهید.

برخی از خدمات دکتر نیره اسماعیل کابلی دکتر تغذیه خوب در غرب تهران :

رژیم لاغری

رژیم چاقی

دریافت رژیم لاغری

دریافت رژیم چاقی

رژیم لاغری آنلاین

دریافت رژیم آنلاین

دستگاه لاغری موضعی

لاغری بعد از زایمان

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.