«اطلاعیه مهم»

مواد غذایی مفید برای کبد چرب

 

مواد غذایی مفید برای کبد چرب

 

کبد چرب چیست و در چه افرادی دیده می شود؟

کبد چرب (hepatosteatois) بدین معنی است که کبد حاوی حداقل ۵٪ چربی بیشتر از وزن خود است. کبد چرب ممکن است به دو دلیل به صورت بالینی وابسته به الکل و غیر الکلی رخ دهد. چربی غیر الکلی کبد در تمام گروه های سنی و قومی دیده می شود. بروز در جمعیت عمومی حدود ۱۴-۳۰٪ است.

اساسا هر شرایطی همراه با مقاومت انسولین، فاکتور خطر برای کبد چرب غیرالکی است. چربی کبد در مردان نسبت به زنان بالاتر است و گزارش شده است که مستقل از وزن بدن با دور کمر و باسن ارتباط مستقیم دارد .

 

علل کبد چرب

کبد چرب زمانی رخ می دهد که بدن چربی بیش از حد تولید می کند و یا نمی تواند چربی را به اندازه کافی متابولیزه کند. چربی بیش از حد در سلول های کبد ذخیره می شود و بیماری چربی کبد ایجاد می کند. یک رژیم غذایی با چربی بالا و شیرین، مستقیما نمی تواند باعث کبد چرب شود، اما ممکن است به آن کمک کند.

عوامل خطر برای چربی کبد: مهم تر از همه، مصرف الکل بیش از حد (۲ فنجان در روز برای زنان، ۳ فنجان برای مردان)، چاقی، چاقی شکم، دیابت نوع ۲، هیپرلیپیدمی، سندرم متابولیک، زندگی بدون تحرک، داروها.

 

روش های درمان

بیماری کبد چرب یک وضعیت برگشت پذیر است که می تواند با تشخیص زودهنگام و تغییر شیوه زندگی بدون دستیابی به سطحی که منجر به سیروز و نارسایی کبدی می شود حل شود. محدود کردن مصرف الکل یا ترک الکل به طور کامل، کنترل سطح کلسترول، کاهش وزن به صورت کنترل شده، کنترل قند خون، از عادات غذایی ناسالم اجتناب کردن، ورزش منظم، اجتناب از مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد چربی و قند، توجه به مصرف میوه، سبزیجات و غلات تازه،  ترجیح دادن مرغ یا ماهی کم چرب به جای گوشت قرمز برخی از تغییرات است.

 

علائم بیماری

هیچ شواهد بالینی خاص برای کبد چرب وجود ندارد و معمولا بدون علائم است. اندازه گیری عملکرد کبد در خون در آزمایشگاه، تعیین پایین یا بالا بودن سطوح آمینوترانسفراز (AST، ALT) یا آلکالین فسفاتاز (ALP). در کبد چرب الکل، گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT) دو برابر بیشتر از حالت طبیعی است و این یافته های مهم برای تشخیص هستند. علاوه بر این، با انجام سونوگرافی شکمی فوقانی در آزمایشگاه و مشاهده کبد، چربی کبد با دقت بالا تشخیص داده می شود. تشخیص قطعی با بیوپسی کبدی انجام می شود.

 

مواد غذایی مفید برای کبد چرب

چربی کبد یک مشکل جدی سلامتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

سرکه سیب

سرکه سیب دارای اثر قوی  در برابر کبد چرب است. سرکه سیب به عنوان یک داروی گیاهی در مشکل کبد چرب استفاده می شود. به ویژه، مصرف منظم و مقدار کافی سرکه سیب  به خلاص شدن از چربی در اطراف کبد کمک می کند.

به همین ترتیب، سرکه سیب اثر تسهیل کننده ای بر کاهش وزن دارد. همانطور که شناخته شده است، اضافه وزن اثر منفی بر روی چربی کبد دارد. همچنین می توانید با مصرف سرکه سیب به عملکرد سالم کبد کمک کنید.

علاوه بر این، سرکه سیب به عنوان مواد مغذی در از بین بردن التهاب بسیار خوب است. می توانید سرکه سیب را، به ویژه قبل از غذا، با اضافه کردن کمی به یک لیوان آب گرم مصرف کنید.

اگر می خواهید از طعم آن بیشتر لذت ببرید می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید. می توانید از کبد چرب با مصرف سرکه سیب که به عنوان داروی گیاهی شناخته می شود، خلاص شده و از آن جلوگیری کنید.

 

لیمو

به دلیل وجود ویتامین C در محتوای آن ، لیمو به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته شده است. با این ویژگی، لیمو سهم بزرگی در عملکرد مناسب کبد دارد. به همین ترتیب، لیمودر حالی که با حذف سموم از بدن حمایت می کند می تواند از خستگی غیر ضروری کبد جلوگیری کند.

تغذیه نامناسب در کبد به علت تعدادی از مشکلات سلامتی ممکن است باعث التهاب شود. به عنوان یک نتیجه از تحقیقات، نشان داده شده است که با مصرف منظم و کافی لیمو می توان از التهاب در کبد جلوگیری کرد. می توانید لیمو را با یک  لیوان آب گرم هر روز مصرف کنید و می توانید از  چربی کبد جلوگیری کنید و حتی کبد چرب را از بین ببرید.

یکی دیگر از روش های ترجیحا برای مصرف لیمو، اضافه کردن لیموی برش داده به هر آب نوشیدنی است. این روش یک روش بسیار سالم است که اغلب ترجیح داده می شود و مزایای زیادی در چربی کبد دارد.

 

چای سبز

چای سبز یک نوشیدنی بسیار مفید شناخته شده است. مزایای چای سبز برای سلامتی روز به روز در حال افزایش است. دوباره چای سبز در درمان چربی های کبدی که به الکل وابسته نیستند اهمیت زیادی دارد.

مصرف منظم چای سبز، می تواند مانع از ذخیره سازی چربی در کبد شود. به همین ترتیب، چای سبز برای عملکرد صحیح کبد بسیار مفید است.

 

source: dengetip.com, mynet.com

 


شما همران گرامی می توانید جهت تعیین وقت قبلی،دریافت مشاوره لاغری موضعی با دستگاه و مشاوره تغذیه با شماره تماس ما، ۰۲۱۴۴۲۴۶۹۲۰ تماس بگیرید.

آدرس کلینیک تغذیه دکتر کابلی: تهران. ستارخان. فلکه اول صادقیه. خیابان گلناز دهم شمالی. پلاک ۱۱، طبقه ۳، واحد

۷


رژیم آنلاین دکتر کابلی

جهت دریافت رژیم لاغری کلیک کنید

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.