«اطلاعیه مهم»

نحوه استفاده از روغن های مهم در پخت و پز

در گذشته روغن پخت و پز به معنای روغن نباتی و یا روغن به دست آمده از چربی حیوانی بوده است و شاید اگر می خواستید کمی فانتزی باشید روغن زیتون با کیفیت نامشخص برای تهیه سس سالاد داشتید.

با گذشت چند دهه فروشگاه ها مملو از انواع مختلف روغن شدند و امروزه شما می توانید از میان تنوع زیادی از روغن های پخت و پز، روغن مورد نظر خود را انتخاب کنید. مثلا روغن آواکادو که از آواکادو گرفته شده و روغن آفتابگردان از آفتابگردان. همه آنها دارای ویژگی های مختلفی هستند، و این ویژگی ها گاهی اوقات با آنچه که در مورد آنها شنیده اید، مطابقت دارد. در ادامه اصول اولیه راجع به روغن های پخت و پز که باید بدانید را مرور خواهیم کرد.

 

نحوه استفاده از روغن های مهم در پخت و پز

 

روغن زیتون خالص (EVOO)

بهترین برای: قطره قطره ریختن روی چیزهای خوشمزه دیگر مثل سس سالاد، دیپ ها

نقطه حرارت: ۱۶۰ درجه سانتی گراد. اما روغن زیتون خالص را برای پخت و پز در دمای بالا استفاده نکنید چون طعم را خراب می کند.

روغن زیتون خالص از طریق فشار سرد ساخته می شود، به این معنی که زیتون در دمای بالاتر از ۲۷ درجه سانتی گراد قرار نمی گیرد. درجه حرارت بالاتر باعث می شود که به راحتی روغن بیشتری به دست آید، به همین علت روغن زیتون خالص گران تر از روغن زیتون معمولیست. اینکار عطر و طعم، آنتی اکسیدان ها و چربی های منحصربه فرد زیتون را حفظ می کند و باعث می شود که عطر و طعم قوی تر و پیچیده تری نمایان شود. بسته به منطقه، طعم ها می توانند کره ای، میوه ای، چمنی یا تلخ باشند. از روغن زیتون خالص برای طعم هایش و نه برای چرب کردن خوراکی ها و قطعا نه به عنوان روغن سرخ کردنی استفاده کنید.

واقعیت جالب: روغن زیتون خالص به طور معمول تقلبی است. روش های زیادی برای اطمینان یافتن از اصالت روغن بجز شناختن فروشنده وجود ندارد.

 

روغن زیتون

بهترین برای: انواع سرخ کردن، تفت دادن – می تواند روغن پیش فرض شما برای تقریبا همه چیز باشد

نقطه حرارت: ۲۴۰ درجه سانتی گراد

اگر شما در آشپزخانه تجاری هستید و از روغن نباتی استفاده نمی کنید، احتمالا روغن زیتون را کنار اجاق ها می بینید. روغن زیتون معمولی دارای بوی عادی، نقطه حرارت بالا و بافت خوبی است تا آن را در میان انواع مختلف روغن های پخت و پز همه کاره قرار دهد. از آنجایی که روغن زیتون طعم و بو را خنثی می کند از آن برای افزودن به سیر، فلفل و سایر طعم ها استفاده می کنند.

واقعیت جالب: اکثر روغن های زیتون معمولی با حلال ها در دماهای بالا شسته شده و عطر و طعم آنها خنثی می شود. برای طعم، به سراغ روغن زیتون خالص بروید اما دوباره تاکید می کنیم که آن را حرارت ندهید!

 

روغن نارگیل

بهترین برای: پخت و پز، کباب کردن با حرارت کم و سرخ کردن

نقطه حرارت: ۱۸۲ درجه سانتی گراد

ترکیبی از ادعاهای سلامتی مبهم و تایید بسیاری از افراد، اخیرا به روغن نارگیل محبوبیت خاصی داده است و می توان گفت که روغن نارگیل شایسته این محبوبیت است. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است و میتواند جایگزینی واقعا خوشمزه برای کره در بیشتر کوکی ها، کیک ها و… جهت انتخاب گزینه غیرلبنی یا فقط به این دلیل که با شکلات، موز و سایر طعم های استوایی عالیست باشد. برای دستور پخت های با حرارت کم، روغن نارگیل به خصوص برای پخت مرغ و یا سبزیجات استفاده می شود.

واقعیت جالب: روغن نارگیل همچنین برای بدن و مو نیز مفید است. روغن نارگیل در بیشتر محصولات زیبایی به کار می رود و اگر روغن ماساژ شما تمام شده می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید.

 

روغن کنجد

بهترین برای: تفت دادن و سرخ کردن

نقطه حرارت: ۲۱۰ سانتی گراد

گرچه اغلب دارای عطر نادری است، روغن کنجد دارای طعم خنثی است. روغن کنجد همچنین دارای نقطه حرارت  متوسط ​​است که باعث می شود انتخاب خوبی برای پوشش تابه قبل از پخت گوشت یا سبزیجات باشد. روغن کنجد قبل از پخت و پز حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای چرب است بنابراین می تواند یک سس سالاد خوب به ویژه در ترکیب با یک عطر آسیایی مانند زنجبیل و پرتقال باشد. روغن کنجد در معرض حرارت قرار گرفته شده طعم کنجد زیادی می دهد چرا که گرما کنجد بیشتری را در روغن آزاد می کند. از روغن کنجد در دستورهای پختی استفاده کنید که می خواهید عطر و طعم کنجد را در آن حس کنید.

واقعیت جالب: در زبان اردو جمله ی: “در این کنجد روغنی وجود ندارد” به این معنی است که فرد انسان بداخلاقی است.

 

روغن بادام زمینی

بهترین برای: غذاهایی که با مغزها خوب می شوند، به خصوص در حرارت بالا مانند سرخ کردن در دمای بالا

نقطه حرارت: ۲۲۷ درجه سانتی گراد

بهترین و بدترین چیز در مورد روغن بادام زمینی این است که به شدت طعم بادام زمینی دارد. روغن بادام زمینی برای استفاده در غذاهای تایلندی عالی است اما انتخاب خوبی برای سرخ کردن استیک نیست. روغن بادام زمینی نقطه حرارت فوق العاده بالایی دارد که آن را انتخاب خوبی برای سرخ کردن می کند. به خاطر طعم بادام زمینی از این روغن بیشتر در غذاهای آسیایی استفاده می شود.

واقعیت جالب: روغن بادام زمینی سریع تر از روغن های دیگر فاسد می شود. روغن بادام زمینی را در بطری های کوچک خریداری کرده و در فضای خنک مثل کابینت تاریک و دور از اجاق گاز نگه داری کنید.

 

روغن نباتی / ذرت / کانولا

بهترین برای: سرخ کردن

نقطه حرارت: ۲۳۲ درجه سانتی گراد

نقطه حرارت بالا و برچسب قیمت پایین، به همین دلیل است که این نوع روغن در اکثر آشپزخانه های حرفه ای استفاده می شوند. روغن نباتی تقریبا هیچ عطر و طعمی ندارد، بنابراین هر آنچه که در آن طبخ می کنید مزه ی خودش و نه روغن را میگیرد. این روغن را می توانید مثل نمک تصفیه شده به طور پیش فرض در نظر بگیرید. و مثل نمک، روغن نباتی بهترین انتخاب برای سلامت شما نیست، به همین دلیل است که بسیاری از مردم علاقه مند هستند که گزینه های گران تر را انتخاب کنند. می توانید از روغن نباتی برای بیشتر دستورهای غذایی بخصوص غذاهایی که نیاز به روغن بسیار داغ دارند مثل مرغ سرخ شده استفاده کنید.

واقعیت جالب: اکثر این روغن ها از محصولات با نرخ دولتی ساخته شده اند. از این رو قیمت پایینی دارند.

 

روغن هسته انگور

بهترین برای: دستورپخت های حاوی امولسیون و تفت دادن با دمای پایین

نقطه حرارت: ۲۱۶ درجه سانتی گراد

برای مدت طولانی، روغن های هسته انگور به دلیل خاصیت تبدیل به الکل ناخواسته ی آن به سطل زباله انداخته شدند اما با نتایج به دست آمده از تحقیقات اخیر راجع به چگونگی تاثیر روغن هسته انگور برای بدن این روغن دوباره جایگاه خودش را به دست آورده است. ویتامین E و اسید اولئیک موجود در روغن هسته انگور ممکن است تا ۷۳٪ خطر سکته را کاهش دهد و شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد که حتی زمانی که به میزان کم مصرف می شود احساس گرسنگی را به طور شیمیایی کاهش دهد. روغن هسته ی انگور در دمای پایین عملکرد خوبی داشته و جدا نمی شود، بنابراین برای ساخت سس ها مثل سس مایونز بسیار مناسب است.

واقعیت جالب: روغن انگور قرن هاست که به عنوان مرطوب کننده ی پوست در هوای خشک استفاده می شود. روغن انگور همچنین برای موهای شما عالی است.

 

روغن آووکادو

بهترین برای: کباب کردن

نقطه حرارت: ۲۶۶ درجه سانتیگراد

روغن آووکادو یکی از بالاترین درجه حرارت ها را در میان روغن ها دارد و این امر روغن آواکادو را بهترین انتخاب برای پخت و پز با درجه حرارت بالا کرده است. روغن آواکادو دارای عطر و طعم کره ای و بافت و محتوای بالای چربی های غیر اشباع است (چیزهای خوب). اگر چه تحمل دمای بالای روغن آواکادو کاربرد واقعی آن نشان می دهد، همچنین می توان آن را شبیه روغن زیتون به عنوان یک روغن همه کاره در نظر گرفت.

واقعیت جالب: مطالعات نشان داده که لوتئین موجود در روغن آوکادو برای بهبود بینایی مفید است.

 

روغن آفتابگردان

بهترین برای: جایگزینی برای روغن های نباتی

نقطه حرارت: ۲۲۷ درجه سانتی گراد

این گیاه از دانه های فشرده آفتابگردان ساخته شده است. روغن آفتاب گردان درجه حرارت، طعم و بافت مشابهی با روغن نباتی دارد. و برای سلامت شما به دلیل چربی بد کمتر و چربی خوب بیشتر از روغن های نباتی ارزان قیمت بهتر است. از سوی دیگر، روغن آفتابگردان سریع فاسد می شود پس باید آن را در بطری کوچکتر خریداری کنید. روغن آفتاب گردان را مثل روغن نباتی می توانید برای سرخ کردن، پخت و پز و کباب کردن استفاده کنید.

واقعیت جالب: آفتابگردان ها بسیار عظیم هستند. بلندترین گونه آفتابگردان تا ۹ متر رشد می کند. یعنی تعداد بسیاری دانه آفتابگردان و یک تن روغن را فقط از یک آفتابگردان می تواند به دست آید.

 

source: thrillist.com

 

 


شما همران گرامی می توانید جهت تعیین وقت قبلی، دریافت مشاوره لاغری موضعی با دستگاه و مشاوره تغذیه با شماره تماس ما، ۰۲۱۴۴۲۴۶۹۲۰ تماس بگیرید.

آدرس کلینیک تغذیه دکتر کابلی: تهران. ستارخان. فلکه اول صادقیه. خیابان گلناز دهم شمالی. پلاک ۱۱، طبقه ۳، واحد

۷


رژیم آنلاین دکتر کابلی

جهت دریافت رژیم لاغری کلیک کنید

 

 

برخی از خدمات دکتر نیره اسماعیل کابلی، پزشک تغذیه

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.