«اطلاعیه مهم»

آیا در خصوص هورمون های موثر در لاغری چیزی شنیده اید؟ با پیشرفت علم همواره کشفیات جدیدی در حوزه مختلف به دست می آید و به ما در کسب نتایج و اهداف کمک شایانی می کند. آیا به طور دقیق می دانید که هورمون ها چه چیزی هستند و در بدن انسان ها چه کارهایی انجام می دهند؟

شاید ندانید که هورمون ها طی فرآیند خاصی به وسیله غدد درون ریز بدن تولید شده و وارد خون انسان می شوند. به زبان ساده این مواد شیمیایی پرقدرت امکان کنترل روی سلول های اندام های بدن را دارند و سرعت هدف آنها را تغییر می دهند.

با توجه به توضیح بیان شده از هورمون ها این مطلب را هم اضافه می کنیم که برخی توانایی های بدنی ما مانند تپش قلب و تغییر کالری به انرژی از طریق هورمون ها صورت می گیرد. در متن پیش رو شما را با انواع هورمون هایی که در لاغری دست دارند، آشنا می کنیم.

هورمون های موثر در لاغری را می شناسید؟

هورمون های موثر در لاغری

چقدر درباره هورمون آدیپونکتین شنیده اید؟ مطابق تحقیقات انجام شده این هورمون در چربی بدن یافت می شود و این ویژگی را دارد که سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. افزایش سوخت و ساز بدن به وسیله هورمون آدیپونکتین در صورتی است که تغییری در میزان اشتها به وجود نمی آورد ولی وزن را کم می کند.

طبیعتا دانشمندان سعی می کنند از این هورمون برای مشکلاتی که افراد چاق دارند و همچنین از بیماری های دیگری مانند دیابت رنج می برند، نهایت استفاده را بکنند. چنانچه برنامه غذایی درستی نداشته باشیم، آن دسته از هورمون هایی که وظیفه چربی سوزی را در بدن دارند، کارآیی متناسبی نخواهد داشت.

یکی دیگر از انواع هورمون های موثر در لاغری لپتین نام دارد. لپتین است که به مغز پیغام گرسنگی را ارسال می کند. به همین دلیل لپتین را یک هورمون برای اشتهای افراد در نظر می گیرند. چنانچه این هورمون به تناسب در بدن ترشح شود، وزن انسان نیز تداخل پیدا نمی کند. رژیم غذایی صحیح که از سبزیجات و میوه ها تشکیل شده باشند، به دلیل آنتی اکسیدان موجود بروز مشکل را در این پروسه کنترل خواهد کرد.

جالب است بدانید که این هورمون ها در بدن حیوانات هم تاثیر دارند به عنوان مثال با تزریق آدیپونکتین به موش ها مشخص شد که آنها وزن کم کردند. هورمون های موثر در لاغری که در چربی ها یافت می شوند، برای دانشمندان اهمیت دارند و در پی بهره برداری از آنها برای کاهش وزن هستند.

داروهای هورمونی برای افزایش چربی سوزی

برخلاف تصور عمومی مردم همیشه دلیل از دست دادن لاغری مصرف مواد غذایی بیشتر نیست؛ به همین دلیل است که باید برای مشکل خود به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص با معاینه بدن و انجام بررسی های لازم علت اصلی افزایش وزن را تشخیص می دهد. بعد از یافتن علت، انجام راه درمانی بسیار راحت تر و نتیجه بخش تر است.

عوامل مختلفی هستند که موجب افزایش وزن در افراد مختلف می شود. بعضی از آنها ممکن است مربوط به استرس، هورمون ها یا ژنتیک باشد. محققان در پی استفاده از هورمون های موثر در لاغری برای کمک به حذف چربی که وزن اضافه را کم کند هستند. آنها هنوز روش مطمئنی برای این هدف که سلامت اندام های دیگر را در این فرآیند به خطر نیاندازد، پیدا نکرده اند‌.

با این حال چنانچه می خواهید هریک از این روش ها را برای خود به کار گیرید، بهتر است نخست از متخصص این حوزه کمک بخواهید. ورزش در صورتی که مشکل جسمانی ندارید، گزینه خوبی به حساب می آید ولی برای مصرف دارو یا مکمل توصیه می شود هرگز بدون آگاهی مصرف نشوند. اما سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر کند این است که واقعا چند هورمون و چگونه روی کاهش وزن موثر هستند؟

هورمون های موثر در لاغری را می شناسید؟

نه هورمون اصلی را که در لاغری نقش آفرینی می کنند، بشناسید!

همانطور که در قسمت های قبلی به یکی دو نوع از این هورمون ها اشاره شد، در این بخش می خواهیم ۹ عدد از مهم‌ترین ها را بررسی کنیم.

هورمون های موثر در لاغری

  • انسولین؛
  • کورتیزول؛
  • استروژن؛
  • تستوسترون؛
  • رشد یا HGH؛
  • هورمون های تیروئید؛
  • DHEA؛
  • لپتین؛
  • گرلین.

برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد هر هورمون توضیحاتی را در ادامه این بخش بیان می کنیم.

انسولین

این هورمون زمانی توسط لوزالعمده ترشح می شود که میزان گلوکز در خون حین مصرف مواد غذایی بیشتر شود و اجازه ورود آن را به سلول می گیرد. اختلال در این پروسه باعث می شود که گلوکز به جای تبدیل به انرژی برای سلول در قالب چربی ذخیره شود.

کورتیزول

یکی دیگر از هورمون های موثر در لاغری کورتیزول است که آن را با نام هورمون استرس هم می شناسند. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی هم در زمان کاهش سطح گلوکز در خون و هم هنگام تجربه استرس ترشح می شود.

استروژن

میزان این هورمون در بدن خانم ها بیشتر از مردهاست. استروژن به طرف مختلف بر کاهش وزن موثر است. افراد متخصصی که در این زمینه وجود دارند، علاوه بر تعیین سطح این هورمون موازنه آن را با دیگر هورمون ها آنالیز می کنند.

هورمون های موثر در لاغری را می شناسید؟

تستوسترون

این هورمون بر‌خلاف استروژن در بدن مردها بیشتر ترشح می شود و کارآیی آن در رشد عضلات و تقویت استخوان است. شاید ندانید که ماهیچه ها در بدن کالری بیشتری مصرف می کنند. همین نکته نشان می دهد که کاهش این هورمون مساوی با افزایش چربی و چاقی خواهد بود.

رشد یا HGH

همانطور که از نام این هورمون مشخص است، عملکرد آن مربوط به رشد بدن است و به نوعی در افزایش سوخت و ساز بدن تاثیر دارد. اختلال در تولید هورمون رشد یا Human Growth Hormone اثرات نامطلوبی روی بدن می گذارد که یکی از آنها افزایش چربی بدن است.

هورمون های تیروئید

حتما شنیده اید که برخی از بیماری ها یا اضافه وزن افراد به دلیل هورمون های تیروئید است و یکی از هورمون های موثر در لاغری نیز به حساب می آید. در حقیقت تاثیر هورمون های تیروئید بر چاقی در سوخت و ساز بدن است و بی نظمی در آن متابولیسم را در دفع انرژی درگیر می کند.

DHEA

حاصل ترشح این هورمون که آن را دهیدرواپیاندروسترون می نامند، بخشی به استروژن و تستوسترون مبدل می شود. میزان این ماده شیمیایی در بدن با تغییر سن نیز تغییر می کند و اثر آنها برای چاقی در هورمون های مربوط به استروژن و تستوسترون کاملا مشخص است.

لپتین

این هورمون مسئول ارسال سیگنال «دیگر گرسنه نیستم» است و بعد از آن شما احساس سیری می کنید.

گرلین

گرلین هورمونی است که قبل از لپتین تولید می شود و اعلام می کند که بدن شما به مواد غذایی نیاز دارد.

هورمون های موثر در لاغری را می شناسید؟

سخن پایانی

بسیاری از ما از هورمون های موثر در لاغری اطلاعاتی نداریم و نمی دانیم چگونه در اضافه وزن یا کاهش آن دخالت دارند. وزن ایده آل علاوه بر اینکه زیبایی اندام را برای هریک از ما فراهم می کند، سلامتی ما را هم تحت تاثیر قرار می دهد. در این گفتار بر آن شدیم شما را با ۹ هورمون موثر در لاغری آشنا کنیم. امید که مثمر افتد.

فعل و انفعلاتی در بدن هریک از ما رخ می دهد که ما از آنها غافل هستیم و تنها با بررسی دقیق توسط متخصص امکان کشف اختلال در آنها وجود دارد. اینگونه قادر هستیم برای مشکل چاقی خود راه حل نتیجه بخش تری را اجرا کنیم.

Source: www.webmd.com, www.pollomedicalassociates.com

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.