«اطلاعیه مهم»

ویتامین A، عوارض کمبود، منابع غذایی و تداخلات

ویتامین A (رتینول، اسید رتینوئیک)  ماده ی مغذی است که برای بینایی، رشد، تقسیم سلولی، تولید مثل و سیستم ایمنی مهم است. ویتامین A همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می توانند سلول های شما را در مقابل اثرات رادیکال های آزاد محافظت کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که بدن شما هنگام هضم غذا و یا در زمانی که معرض دود تنباکو و تابش اشعه قرار می گیرد، تولید می کند. رادیکال های آزاد ممکن است در بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشند.

ویتامین A در بسیاری از غذاها مانند اسفناج، محصولات لبنی و جگر یافت می شود. منابع دیگر عبارتند از غذاهای غنی از بتاکاروتن، مانند سبزیجات برگ سبز، هویج و گرمک. بدن شما بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند.

به عنوان مکمل خوراکی، ویتامین A به طور عمده برای افرادی که دارای رژیم غذایی ضعیف یا محدود هستند یا دارای شرایطی هستند که نیاز به ویتامین A را افزایش می دهد، مانند بیماری پانکراس، بیماری چشم یا سرخک تجویز می شود. اگر از مکمل ویتامین A برای خواص آنتی اکسیدانی آن استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که مکمل ممکن است مزایای مشابه آنتی اکسیدان های طبیعی در غذا را نداشته باشد.

مقدار توصیه شده روزانه ویتامین آ، ۹۰۰ میکروگرم برای مردان بالغ و ۷۰۰ میکروگرم برای زنان بالغ است.

 

ویتامین A، عوارض کمبود، منابع غذایی و تداخلات

 

شواهد و مدارک

تحقیقات در مورد مکمل ویتامین A برای شرایط خاص نشان می دهد:

آکنه. به نظر می رسد دوز زیاد مکمل ویتامین A خوراکی بر روی آکنه تاثیری نمی گذارد.

لک های پوستی مرتبط با سن. یک آزمایش بالینی با نمونه بزرگ نشان داد که افرادی که در معرض خطر بالای به وجود آمدن لک های پوستی بوده اند با مصرف میزان کافی ویتامین A همراه با بتاکاروتن، این احتمال را به میزان ۲۵ درصد کاهش دادند. کاملا مشخص نیست که بتا کاروتن چه نقشی در این اثر ایفا کرده است.

سرطان. ارتباط بین استفاده از مکمل های ویتامین A و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه، پروستات و سایر انواع سرطان مشخص نیست.

سرخک. مکمل های ویتامین A برای کودکان مبتلا به سرخک که در معرض خطر کمبود ویتامین A قرار دارند توصیه می شود. تحقیقات نشان می دهد که مکمل ممکن است مرگ ناشی از سرخک را کاهش دهد.

کمبود ویتامین A به نظر می رسد که افرادی که دارای سطوح پایین ویتامین A بودند بیشترین سود را از مکمل های ویتامین A می برند. این نوع کمبود در ایران زیاد رایج نیست. کمبود ویتامین A سبب کم خونی و خشکی چشم می شود.

علاوه بر استفاده از مکمل های خوراکی، ویتامین A در کرم های موضعی برای کاهش خطوط و چین و چروک ها، لک و زبری پوست و آکنه استفاده می شود.

 

احتیاط

رژیم سالم و متنوع برای بیشتر افراد ویتامین A کافی را ارائه می دهد. اگر به خواص آنتی اکسیدانی ویتامین A علاقه مند هستید، منابع غذایی بهترین انتخاب هستند. مشخص نیست که آیا مکمل های ویتامین A مزایایی مشابه آنتی اکسیدان های طبیعی در غذا را ارائه می دهند یا خیر. مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند مضر باشد و ویتامین A بیش از حد در دوران بارداری با نقص های مادرزادی مرتبط است.

 

ایمنی و عوارض جانبی

مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند مضر باشد. حتی یک دوز زیاد – بیش از ۲۰۰،۰۰۰ میکروگرم – می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • تاری دید

مصرف بیش از ۱۰۰۰۰ میکروگرم در روز از مکمل های ویتامین A خوراکی در درازمدت می تواند سبب موارد زیر شود:

 • نازک شدن استخوان
 • آسیب کبدی
 • سردرد
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • تحریک پوستی
 • درد در مفاصل و استخوان
 • نقائص مادرزادی

اگر شما باردارید یا ممکن است باردار شوید، قبل از مصرف ویتامین A با پزشک خود صحبت کنید. استفاده بیش از حد از ویتامین A در دوران بارداری با نقص های مادرزادی مرتبط است.

 

تداخلات

تداخلات احتمالی عبارتند از:

ضد انعقاد ها. مصرف مکمل های خوراکی ویتامین A در هنگام مصرف این داروها برای جلوگیری از لخته شدن خون ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

بکساروتن. مصرف مکمل های ویتامین A در هنگام استفاده از این دارو، احتمال بروز عوارض جانبی دارو، مانند خارش و خشکی پوست را افزایش می دهد.

داروهای هپاتوتوکسیک. مصرف دوزهای بالای مکمل های ویتامین A باعث آسیب کبدی می شود. ترکیب دوزهای بالایی از مکمل های ویتامین A با داروهای دیگری که می توانند به کبد آسیب برساند می تواند خطر بیماری کبدی را افزایش دهد.

ارلیستات. این داروی کاهش وزن می تواند جذب منابع غذایی ویتامین A را کاهش دهد. پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که همزمان با این دارو مولتی ویتامین حاوی ویتامین A و بتا کاروتین را مصرف کنید.

رتینوئید ها. از مکمل های ویتامین A و این داروهای تجویزی خوراکی بطور همزمان استفاده نکنید. این کار می تواند خطر ابتلا به بالا رفتن سطح ویتامین A را افزایش دهد.

 

source: mayoclinic.org

 


شما همران گرامی می توانید جهت تعیین وقت قبلی، دریافت مشاوره لاغری موضعی با دستگاه و مشاوره تغذیه با شماره تماس ما، ۰۲۱۴۴۲۴۶۹۲۰ تماس بگیرید.

آدرس کلینیک تغذیه دکتر کابلی: تهران. ستارخان. فلکه اول صادقیه. خیابان گلناز دهم شمالی. پلاک ۱۱، طبقه ۳، واحد

۷


رژیم آنلاین دکتر کابلی

جهت دریافت رژیم لاغری کلیک کنید

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.