«اطلاعیه مهم»
چاقی که یکی از شایع ترین مشکلات زمان ماست، نتیجه کم تحرکی مداوم و رژیم غذایی ناسالم است. این می تواند منجر به کلسترول بالا، دیابت، اختلال تیروئید، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های متابولیک شود و مهم تر از همه، عواقب آن می تواند تا مرگ برسد. با یک برنامه غذایی سالم و متعادل می توان چاقی را به طور کامل از بین برد. افرادی که با اضافه وزن خود کنار می آیند اغلب به دنبال سوالاتی مانند چگونه می توانم وزن کم کنم، رژیم غذایی سالم چگونه باید باشد، چگونه می توانم سالم غذا بخورم جستجو می کنند. کسانی که می خواهند غذای سالم بخورند و از شر اضافه وزن خود خلاص شوند، به متخصص تغذیه مراجعه کنند و سعی کنند رژیم غذایی مناسب را اعمال کنند. رژیم های غذایی اعمال شده برای کاهش وزن کاملا شخصی هستند و برای هر فرد برنامه های غذایی متفاوتی اعمال می شود. برخی از افرادی که از اضافه وزن و وزن ناخواسته خود شکایت دارند و می خواهند وزن کم کنند، نمی خواهند با متخصص تغذیه صحبت کنند و می خواهند برنامه غذایی خود را ایجاد کنند. همچنین افرادی هستند که به داروهای کاهش وزن، شنیده ها و روش هایی متوسل می شوند که در واقع هیچ تاثیری ندارند. اینها موقعیت هایی هستند که نباید به طور کامل رعایت شوند. برای کاهش وزن، تغذیه سالم، داشتن رژیم غذایی سالم و رژیم غذایی متعادل باید با یک متخصص تغذیه مشورت کرد. اقدامات زیر برای کاهش وزن به روشی سالم و دائمی به بیماران توصیه می شود:
قبل از غذا آب بنوشید: نوشیدن آب یکی از عناصر کاهش وزن و تقریباً در لیست رژیم غذایی همه است. توصیه می شود افراد نیم ساعت قبل از غذا نیم لیتر آب بنوشند.
چای سبز: مصرف چای سبز در کاهش وزن سریع بسیار موثر است.
غذاهای اضافه شده با شکر مصرف نکنید: افرادی که واقعاً می خواهند وزن کم کنند، نباید قند و مواد غذایی حاوی قند مصرف کنند.
از بشقاب های کوچک تر استفاده کنید: استفاده از بشقاب های کوچک در وعده های غذایی به برخی افراد کمک می کند کالری کم تری مصرف کنند.
ورزش: علاوه بر غذاهایی که در کاهش وزن موثر مصرف می شود، ورزش نیز بسیار مفید است. حرکت منظم بدن، کاهش وزن موثر و داشتن بدنی سالم بسیار مهم است.
مصرف فیبر بیشتر: برخی مطالعات نشان می دهد که فیبر باعث ایجاد احساس سیری می شود. مصرف فیبر برای کاهش وزن سریع توصیه می شود.
سبزیجات بیشتر مصرف کنید: افرادی که می خواهند سریع وزن کم کنند توصیه می شود مقدار زیادی سبزیجات و میوه مصرف کنند.
غذا را به آرامی بجوید: جویدن آهسته و دقیق غذا باعث کاهش کالری دریافتی می شود.
خواب منظم: خواب منظم به اندازه تغذیه سالم و ورزش در کاهش وزن موثر است.
برای صبحانه تخم مرغ بخورید: طبق مطالعات، مصرف تخم مرغ برای صبحانه برابر است با دریافت کالری کم تر.
چگونه یک کاهش وزن سالم و دائمی داشته باشیم؟

چگونه یک کاهش وزن سالم و دائمی داشته باشیم؟

چرا کاهش وزن سالم مهم است؟

کاهش وزن به روشی سالم و رهایی از اضافه وزن ناخواسته مزایای بسیاری را برای فرد به همراه دارد. باور و انجام اطلاعات شنیداری به منظور کاهش وزن بیشتر از اینکه به سلامت فرد کمک کند، ضرر دارد. کاهش وزن سالم؛
  • درد را کاهش می دهد
  • داشتن قلب سالم
  • خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد
  • از بیماری های احتمالی جلوگیری می کند
  • بسیار مهم است زیرا متابولیسم را تنظیم می کند.
روش های کاهش وزن سالم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. خوب است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا مناسب ترین برنامه غذایی و رژیم غذایی را برای شما انتخاب کند. اگر می گویید نمی توانید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید، نمی توانید به رژیم غذایی پایبند باشید، فکر نمی کنید وزنم کم می کنید، می توانید با ما تماس بگیرید.

تغذیه و رژیم غذایی:

متخصصان تغذیه راهنمایی هایی هستند که از طریق تغذیه صحیح، کافی و متعادل از یک زندگی سالم حمایت می کنند. برنامه غذایی باید مختص وضعیت جسمی و سلامتی فرد باشد. مشخص شده است که ۶۰ درصد از افرادی که هر رژیمی را امتحان می کنند در رسیدن به هدف خود شکست می خورند و حتی سلامت خود را به خطر می اندازند. در برنامه‌های کنترل وزن با هدف حفظ سلامت جسمی و روانی، متخصصان تغذیه اطلاعات دقیقی را با اندازه ‌گیری‌ها، محاسبات و ارزیابی‌های شخصی ارائه می ‌کنند و به آنها در پیگیری کمک می‌ک نند.
در مرکز ما نسبت چربی، عضله و آب شما تحت نظر متخصص تغذیه اندازه گیری می شود، آنالیزهای آزمایشگاهی شما انجام می شود و لیست رژیم غذایی مناسب برای شما تهیه می شود. به این ترتیب سریع تر، سالم تر و موثرتر وزن کم خواهید کرد و ظاهری متناسب و سالم به دست خواهید آورد. با کاهش وزن، درمان بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون و برخی اختلالات هورمونی آسان می شود و از آنجایی که بار روی مفاصل ستون فقرات و زانو کاهش می یابد، شکایات ناشی از این نواحی کاهش می یابد. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

چگونه باید تغذیه کنیم؟

امروزه تغذیه به یکی از محبوب ترین موضوعات تبدیل شده است. با یادآوری اینکه رژیم غذایی شخصی است، تغذیه را با چند نکته اصلی خلاصه کنیم.
مصرف آب: فواید مصرف آب که یکی از مهم ترین مواد است بی پایان است. با توجه به اینکه بیش از نیمی از بدن از آب تشکیل شده است، مصرف روزانه آب کافی برای حفظ این تعادل ضروری است. اگرچه میزان مصرف روزانه با توجه به وزن فرد و شرایط خاص متفاوت است، اما به طور متوسط ​​باید ۲ لیتر باشد.
مصرف سبزیجات: سبزیجاتی که تقریباً باید در هر وعده غذایی گنجانده شوند، منبع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر لازم برای بدن هستند. از آنجایی که سبزیجات کم کالری هستند، غذاهایی هستند که باید در رژیم های کاهش وزن به وفور مصرف شوند.
مصرف میوه: سبزی ها و میوه ها غذاهای غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند. با این حال، از آنجایی که سبزیجات معمولاً با پختن مصرف می شوند، این ویتامین و ویژگی آنتی اکسیدانی می تواند از بین برود. بدن می ‌تواند از آنتی‌ اکسیدان‌ها و ویتامین‌های موجود در میوه‌هایی که به ‌صورت خام مصرف می‌ شوند، بهره ‌مند شود. ۱-۲ وعده میوه در روز مصرف شود.
مصرف پروتئین: مصرف مقادیر کافی پروتئین که مهم ترین اجزای سازنده بدن هستند و نمی توانند برای مدت طولانی در بدن ذخیره شوند بسیار مهم است. لازم به ذکر است که مصرف ناکافی پروتئین باعث از دست دادن عضلات می شود. گوشت قرمز، مرغ، ماهی، بوقلمون، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی نمونه هایی از منابع پروتئینی هستند.
مصرف چربی: نباید فراموش کرد که چربی ها یکی از اجزای سازنده بدن هستند و بدن انسان انرژی را از چربی ها تامین می کند. مهم ترین نکته در مصرف روغن، شناخت و مصرف «چربی های سالم» است. روغن زیتون، کره ارگانیک، روغن نارگیل، آجیل خام نمونه هایی از منابع چربی سالم هستند. در رژیم های کاهش وزن باید مصرف کنترل شده تری در وعده های چربی ارائه شود.
مصرف کربوهیدرات: غلات، حبوبات، سبزیجات، میوه ها و محصولات لبنی منابع کربوهیدرات هستند. در این گروه، منابع کربوهیدرات سالم باید مانند چربی ها شناخته و مصرف شود. به عنوان مثال، نان سبوس دار و محصولات غلات کامل باید به جای نان سفید ترجیح داده شود. باید در نظر داشت که میزان کربوهیدرات مصرفی از سبزیجات، میوه ها، لبنیات و دانه های روغنی در طول روز تقریباً نیاز روزانه را تامین می کند، بنابراین نباید با غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند برنج اضافی، نان، ماکارونی مصرف شود.
چگونه یک کاهش وزن سالم و دائمی داشته باشیم؟

چگونه یک کاهش وزن سالم و دائمی داشته باشیم؟

چگونه مصرف شکر را کاهش دهیم؟

کربوهیدرات ها در بدن ما با تبدیل آنها به قندهای ساده ای به نام گلوکز، گالاکتوز و فروکتوز هضم می شوند. با این حال، قندهایی که مضر تلقی می شوند این قندها نیستند، بلکه قندهای اضافی هستند که در طول تولید یا فرآوری به غذاها اضافه می شوند. مانند قندهای اضافه شده به غذاهایی مانند کیک، کلوچه، مربا که در خانه نیز پخته می شود و یا در حین تولید به محصولات آماده بسته بندی شده اضافه می شود.
شما باید از آب میوه های آماده یا نوشیدنی های شیرین مانند کولا و نوشابه دوری کنید. به جای این نوشیدنی ها، باید آب، آب معدنی یا آب میوه طبیعی را در وعده های غذایی خود ترجیح دهید.
سس هایی مانند سس کچاپ، سس مایونز، شربت انار آماده و سایر سس های آماده حاوی قند افزوده بالایی هستند. باید مصرف این سس ها را کاهش دهید و غذای خود را با فلفل چیلی، سماق، آویشن و … میل کنید. باید سعی کنید آن را با ادویه ها طعم دار کنید.
محصولاتی مانند ماست میوه ای، شیر میوه، غلات صبحانه میوه ای که در بازارها به فروش می رسد، قهوه هایی مانند ۳ در ۱ یا ۲ در ۱ محصولات آماده با محتوای قند افزوده بالا هستند. به جای این محصولات، می‌توانید میوه‌ها را با مواد غذایی مانند ماست و شیر و یا با مخلوط کردن میوه‌های خشک با غلات جو دوسر ساده مصرف کنید. با مصرف قهوه سیاه به جای قهوه هایی که در بالا ذکر کردم، می توانید از قندهای ناسالم دوری کنید.
باید از محصولات رژیمی آماده دوری کنید. بسیاری از محصولات آماده ای که تحت عنوان رژیم غذایی و سبک به فروش می رسند، محصولاتی هستند که در آنها میزان چربی کاهش یافته و میزان قند اضافه شده برای پایین نگه داشتن کالری افزایش می یابد. بیسکویت های رژیمی، شیر سبک و ماست نمونه هایی از این محصولات هستند.
شما باید نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه را بدون شکر مصرف کنید. اگر عادت به مصرف این نوشیدنی ها با شکر دارید، بهتر است ابتدا سعی کنید تعداد قندها را کاهش دهید.

 کدام رژیم را رعایت کنم؟

هر رژیم غذایی فردی است. از آنجایی که عواملی مانند متابولیسم، سبک زندگی و مدت فعالیت روزانه هر فرد متفاوت است، رژیم غذایی که منجر به کاهش وزن در یک فرد می شود ممکن است در فرد دیگر منجر به افزایش وزن شود. به همین دلیل، هر فردی باید با یک متخصص تغذیه مشورت کند و یک برنامه غذایی متناسب با ارزش های بدن، سبک زندگی و عادات غذایی خود ایجاد کند.
رژیم های غذایی ناخودآگاه برای کاهش وزن می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند، از اختلال ریتم قلب گرفته تا ریزش مو. اگر می خواهید وزن کم کنید، یا با یک رژیم غذایی سالم زندگی کنید، حتما باید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

چرا آنالیز بدن مهم است؟

تنها اطلاعاتی که ترازوهای معمولی می توانند در اختیار ما قرار دهند وزن کل بدن ما است. با این حال، برای یک رژیم غذایی سالم و صحیح، دانستن نسبت چربی، ماهیچه و اجزای مایع تشکیل دهنده این وزن بسیار مهم است.
به عنوان مثال، حتی اگر وزن فرد در محدوده طبیعی باشد، نسبت چربی، ماهیچه و مایعات ممکن است در محدوده طبیعی نباشد. در این شرایط ممکن است هنوز احساس سلامتی نکند. در این مرحله مشاهده کاهش نسبت چربی و افزایش نسبت ماهیچه به مایع با کاهش وزن فرد ضروری است.
همانطور که رژیم غذایی بدون توجه به مقادیر خون شما می تواند سلامت شما را بدتر کند، وزن از دست رفته بدون در نظر گرفتن این نسبت ها نیز می تواند سلامت شما را به همان شیوه مختل کند.
به همین دلیل قبل از نوشتن اولین رژیم غذایی نباید از بررسی مقادیر خونی و انجام آنالیز بدن در هر مصاحبه غافل شد.
درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.