«اطلاعیه مهم»

رژیم لاغری

امروزه روش های زیادی برای کم کردن وزن وجود دارد، اما مهم ترین نکته در این بین، برای رسیدن به اندام متناسب و زیبا، دنبال کردن یک رژیم لاغری اصولی تحت نظر متخصص تغذیه است. شما نباید خودسرانه از هر رژیم و برنامه ای برای لاغر کردن استفاده کنید زیرا این کار علاوه بر مقاوم کردن بدنتان در برابر لاغری، ممکن است عواقب خطرناکی را برای شما به همراه داشته باشد.

رژیم سخت شما را چاق می کند!

برخی از افراد رژیم لاغری را با نخوردن و گشنه ماندن یکسان می دانند. بهتر است بدانید که رژیم های سخت لاغری نه تنها باعث لاغری نمی شوند بلکه هنگامی که یکباره شروع به گرفتن رژیم لاغری سخت کنید بدن شما شروع به کاهش سوخت و ساز خود می کند و تلاش می کند بیشتر کالری های دریافتی را ذخیره کند. بدن انسان مکانیزم بسیار هوشمندی دارد!

پس هرچه رژیم لاغری شما سخت تر و میزان دریافت مواد غذایی بدنتان کمتر شود، بدن شما مقاوم تر می شود. ممکن است در اوایل رژیم خود، کاهش وزن را تجربه کنید اما این روش به این علت که سوخت و ساز بدن شما را به شدت کاهش می دهد، باعث بی حالی و خسته شدن دائمی شما می شود. این حالت های روحی و جسمی ناخوشایند، انگیزه ادامه دادن رژیم لاغری را کاهش می دهد و دقیقا در این هنگام با قطع کردن رژیم خود و برگشت به حالت عادی مصرف مواد غذایی، بدن شما که هنوز در حالت مبارزه با قحطی است با تمام نیرو شروع به ذخیره سازی بیشتر کالری ها می کند!!!! و شما حتی از قبل هم بیشتر دچار چاقی و اضافه وزن خواهید شد.

پس لازم است دوباره تکرار کنیم، مراجعه به متخصص تغذیه جهت دریافت رژیم غذایی جزو ضروری ترین مراحل شروع رژیم لاغری است.

رژیم لاغری

رژیم لاغری سریع! یک تفکر اشتباه

متاسفانه افراد زیادی برای راحت شدن از اضافه وزن خود به دنبال سریع ترین روش ها برای لاغر شدن هستند! در این رابطه هیچ متخصص تغذیه ای در هیچ کجای دنیا، رژیم لاغری سریع را تایید نکرده است، پیشنهاد می شود که برای حفظ سلامتی خود به دنبال لاغری سریع نباشید. اضافه وزن، یک روزه یا یک ماهه به سراغ کسی نمی آید که بخواهید در همین مدت کوتاه آن را از بین ببرید.

متخصص تغذیه به شما صبور بودن را توصیه می کند و از شما می خواهد تا برای از بین بردن اضافه وزن خود وقت و زمان کافی را صرف کنید.

وعده های غذایی را حذف نکنید!

افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند در اولین قدم طبق رژیم های خود سرانه، وعده های غذایی خود را کاهش و یا به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف می کنند. این عمل متاسفانه در بین افرادی که خواهان کاهش وزن هستند یک عملکرد یکسان و بسیار رایج است.

عوارض حذف وعده های غذایی

همانطور که گفته شد رژیم های لاغری سخت و حذف وعده های غذایی و یا گشنه نگه داشتن خود، ممکن است در اوایل رژیم و کوتاه مدت سبب کاهش وزن شود اما با ادامه دادن این رژیم ها، متوجه متوقف شدن لاغری خود خواهید شد!

اولین عارضه رژیم های خود سرانه، افت سطح ایمنی بدن در برابر تمام عوامل بیماری زا می باشد. با ادامه دادن بیش از حد این رژیم ها حتی ممکن است بدن شما دچار عوارض جبران ناپذیر متابولیکی و بیماری های جدی کبدی شود.

دیگر عوارض رژیم لاغری سریع

 • بروز قاعدگی نا منظم در خانم ها
 • ریزش موی شدید
 • سر درد و گیجی
 • احساس خستگی مفرط
 • یبوست
 • از دست دادن عضلات بدن

 

رژیم لاغری

رژیم لاغری اصولی زیر نظر متخصص تغذیه

توصیه ما این است که برای حفظ سلامتی بدن خود و همچنین پیشگیری از خدشه دار شدن سلامت جسمی و روحی خود، بدون مشورت با متخصص تغذیه خوب، اقدام به کاهش وزن خود سرانه نکنید. رژیم خود سرانه می تواند شامل تکرار رژیم های اطرافیان و یا حتی تکرار رژیم هایی که قبلا از متخصص گرفته اید هم باشد.

این موضوع به این دلیل است که هر رژیم غذایی، برای هر فرد با توجه به سن و شرایط جسمی آن فرد ارائه شده است. شما باید با توجه به شرایط فعلی خود، رژیم لاغری اصولی را دنبال کنید.

نباید بیشتر از این وزن کم کنید!

بنا به گفته متخصص تغذیه، رژیم لاغری اصولی، رژیمی است که سبب کاهش نیم تا یک کیلوگرم وزن در هفته باشد. این رقم در هر ماه می تواند به ۳ تا ۵ کیلوگرم برسد. البته لازم است تکرار کنیم که ممکن است با توجه به شرایط هر فرد، این رقم کمتر شود.

رژیم غذایی سالم و مناسب

بهتر است با رعایت چند نکته ساده از بیشتر شدن وزن خود و مبتلا شدن به چاقی جلوگیری کنید. در وهله اول مهم است که بدانید چه مواد غذایی برای بدن شما، مفید یا مضر است !

 • مواد غذایی را تازه بخرید و مصرف کنید.
 • مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنید.
 • تا می توانید نوشیدن آب را افزایش دهید.
 • مصرف کافئین را به حداقل برسانید.
 • مصرف الکل را قطع کنید.
 • چای سبز را جایگزین قهوه و نسکافه و نوشیدنی های قند دار کنید.
 • مراقب افزودنی های مصنوعی مواد غذایی باشید.
 • نمک، شکر و روغن مواد غذایی مصرفیتان را  به حداقل برسانید.
 • غلات دانه کامل را بیشتر مصرف کنید.

رژیم لاغری

برخی از  پیامدهای رژیم لاغری غیراصولی

افزایش وزن

فرد در پی یک رژیم لاغری غیر اصولی و خود سرانه، غذای دریافتی خود را به حداقل می رساند. در این حالت بدن شما گرسنگی کشیده و نمی تواند به میزان کافی انرژی ذخیره کند. در پی این عمل، میزان سوخت و ساز بدن به کمترین حد می رسد. زمانی که سوخت و ساز بدن کندتر شود، روند کاهش وزن متوقف می شود، سپس فرد به دلیل کمتر نشدن وزنش ناامید شده و رژیم لاغری خود را رها کرده و شروع به خوردن می کند. در این حالت وزن فرد نسبت به گذشته بیشتر می شود زیرا اختلالاتی که در روند سوخت و ساز بدن ایجاد شده بود، باعث می شود تا بدن تمام انرژی دریافتی خود را ذخیره کند و ترس از قحطی دوباره باعث می شود بدن اقدام به سوخت و ساز نکند. پس بهترین کار این است که جهت دریافت رژیم لاغری اصولی، به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

باید این حقیقت را قبول داشته باشید که تنها متخصص تغذیه، می تواند طبق علم تغذیه خود، رژیمی را تهیه کند که بدن شما در عین چربی سوزی، بتواند تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت کند. پیروی و اجرای رژیم های لاغری اشتباه، باعث می شود که بدن شما دچار کمبود مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم و ویتامین ها شود. لازم است بدانید که کاهش بیش از حد سدیم و پتاسیم نه تنها باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی بدن و عضله ها می شود بلکه در نهایت می تواند منجر به سکته قلبی در افراد شود.

رژیم لاغری

فشار روی اندام های داخلی بدن

زمانی که میزان انرژی دریافتی بدن، میزان ثابت نداشته باشد، میزان سوخت و ساز بدن نیز دیگر حالت معلومی نمی تواند داشته باشد. به همین دلیل زمانی که بدن انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند، مجبور می شود این انرژی را از بافت های عضله ای بدن بگیرد. این بافت های عضله ای می توانند در اطراف اندام هایی مانند کلیه، قلب، کبد و .. باشد. در پی ضعیف شدن بافت های عضلات بدن، عملکرد اندام های حیاتی بدن دچار اختلالات شدیدی می شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی دیگر از عوارض جدی، رژیم لاغری غیراصولی محسوب می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض از دست دادن کلسیم و مبتلا شدن به پوکی استخوان هستند. لازم است دوباره تکرار کنیم که جهت دریافت رژیم لاغری اصولی حتما به متخصص تغذیه خوب، مراجعه کنید.

رژیم لاغری

نتیجه گیری

در نهایت پیشنهاد می شود برای جلوگیری از تمام این عوارض جانبی، به هیچ عنوان فریب تبلیغات رژیم های غذایی سریع را نخورید. شما برای رسیدن به اندام ایده آل باید مجموعه ای از عملیات همچون رژیم لاغری اصولی تحت نظر متخصص تغذیه و ورزش را پیش بگیرید.

گفتگوی دکتر کابلی در برنامه عصر خانواده با موضوع تغذیه سالم:

 

راه های موثر برای لاغری شکم

 

غذا خوردن را فراموش نکنید!

 

رژیم لاغری

 

این دقیقا همان دلیلی است که اکثر افراد به دلیل تفکرات اشتباه، در رژیم لاغری خود شکست می خورند. خوردن وعده های غذایی به طور مرتب به شما کمک می کند تا بدنتان با دریافت مرتب مواد مغزی سالم، قوی بماند.متاسفانه بیشتر افراد عادت به خوردن صبحانه ندارند، لازم است بدانید که نخوردن صبحانه سبب کاهش سطخ غلظت خون شده حتی سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین افزایش وزن می شود.

خوردن تمام وعده های غذایی به ویژه صبحانه سبب افزایش متابولیسم بدن برای بقیه روز شده که بدون خوردن آن در پی فعال نشدن متابولیسم بدن، با هر غذایی که در ادامه روز میل کنید، چربی کمتری را خواهید سوزاند.

 

تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید!

رژیم لاغری

 

به جای داشتن سه وعده غذایی و خوردن غذای زیاد، می توانید تعداد تعداد وعده های غذایی خود را در طول روز گسترش دهید. به عنوان مثال می توانید پس از خوردن یک صبحانه کامل و مقوی یک میان وعده کوچک حدود ساعت ۱۰ صبح داشته باشید. سپس دوباره وعده ناهار و بعد از مدت کوتاهی پس از آن، یک میان وعده کوچک و سپس شام را میل کنید.

 

خوردن مواد غذایی که شما را سیر می کند!

رژیم لاغری

 

بنا به توصیه متخصص تغذیه، بهترین روش برای جلوگیری از چاقی این است که غذاهایی را میل کنید که علاوه بر سالم بودن سبب سیر شدن شما می شود. این غذاها باید فاقد چربی باشند. غذاهای مانند فرنی، بلغور، جو دوسر، سوپ سیب زمینی، تخم مرغ، ماکارونی، پرتقال، لوبیا، سالاد، آواکادو، سیب، آجیل ( بادام زمینی ) و موز. این مواد غذایی علاوه بر ایجاد حس سیری از کالری کمی برخوردارند. یکی دیگر از مواد غذایی که مناسب میان وعده است و همچنین کمک به ایجاد حس سیری در شما می شود، پاپ کورن می باشد.

 

خوردن وعده های غذایی سالم!

رژیم لاغری

 

سعی کنید در وعده های غذایی خود، از غذاهای سالم به همراه یک بشقاب سالاد تازه استفاده کنید. به عنوان مثال به جای خوردن همبرگر، فیله مرغ را کبابی کرده و میل کنید. یا برای دسر بهتر است به جای خوردن بستنی شکلاتی، که دارای کالری بسیار بالایی است، از گزینه مناسب تر و سالم تری مانند ماست لیوانی استفاده کنید.

 

خوردن را زمانی که سیر شدید متوقف کنید!

رژیم لاغری

 

 

هرگز خود را مجبور به تمام کردن غذای خود نکنید. اگر احساس سیری داشتید از غذا خوردن دست بکشید. می توایند مانده غذای خود را در یخچال گذاشته و در وقت مناسب آن را میل کنید.

 

رژیم لاغری یک ماهه

کاهش وزن در یک ماه ممکن است به نظر بسیاری از افراد، بعید باشد. اما اگر شما یک رژیم غذایی اصولی داشته باشید می توانید بدون هیچ نگرانی وزن خود را کاهش دهید. کلید این کار این است که از طریق یک رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم، وزن خود را به صورت سالم و پایدار کاهش دهید.

یک هدف مشخص کنید!

رژیم لاغری

 • تنظیم یک هدف واقع گرایانه و یا هدف سلامتی، شروع خوبی برای برنامه کاهش وزن است. این کار به شما انگیزه ای برای پیگیری و تلاش برای کاهش وزن در یک ماه می دهد.
 • به این فکر کنید که چقدر وزن را در چه چارچوب زمانی می خواهید از دست بدهید. اینکه چقدر وزن می خواهید داشته باشید را هدف خود قرار دهید و برای آن تلاش کنید.
 • نرخ سالم برای کاهش وزن معمولا ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم در هفته محسوب می شود. این به چه معناست؟ به طور کلی شما می توانید در عرض یک ماه ۲ تا ۴ کیلوگرم، وزن کم کنید. تعیین یک هدف برای از دست دادن وزن بیشتر از این مقدار، معمولا واقع گرایانه نیست.
 • شما همچنین می توانید اهداف مربوط به ورزش و یا عوامل سبک زندگی را تعیین کنید.  به عنوان مثال، شما ممکن است هدفی به عنوان ورزش کردن ۳ روز در هفته، هربار ۳۰ دقیقه را انتخاب کنید. این یک هدف عالی برای رسیدن به سلامتی است و همچنین از کاهش وزن شما حمایت می کند.
 • به یاد داشته باشید که کاهش چشمگیر وزن در مدت زمان کوتاه، ریسک دار و اغلب بی فایده است؛ هرچه سریع تر وزن کم کنید، راحت تر دوباره آن را به دست می آورید. تنها تغییرات واقعی در زندگی می تواند شما را به نتایج موثر نزدیک تر کند.

سایز خود را اندازه گیری کنید!

رژیم لاغری

 • اندازه گیری سایز اندام هایی مانند شکم، کمر، باسن، بازو و ران موثرترین راه برای پیگیری پیشرفت شما است. همچنین می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما موثر هستند را فراهم کند.
 • اندازه گیری منظم یک روش آسان برای پیگیری پیشرفتتان است. شما می توانید هر ماه یکبار سایز خود را اندازه گیری کنید و با چشم خود تغییرات را ببینید. در طول یک ماه، شما باید قادر به دیدن برخی تغییرات ( حتی جزئی ) باشید.

یک دفتر یادداشت داشته باشید!

رژیم لاغری

 • دفتر یادداشت یک ابزار عالی برای از دست دادن وزن است. شما می توانید از آن برای کمک به آماده شدن برای کاهش وزن، ایجاد انگیزه در هنگام کاهش وزن و کمک به نگه داشتن خود در مسیر حفظ وزن، استفاده کنید.
 • در ابتدا، اهداف خود را در مورد کاهش وزن و اهداف سلامتی خود را در دفتر یادداشت کنید. در مورد اینکه چه مقدار وزن می خواهید از دست دهید و چگونه می خواهید پیشرفت خود را دنبال کنید.
 • شما همچنین می توانید در مورد جنبه های مربوط به رژیم غذایی و یا سبک زندگی خود که می خواهید تغییرشان دهید، نت برداری کنید. به عنوان مثال ممکن است بخواهید نوشیدنی های قندار مانند نوشابه را کنار بگذارید و به جای آن خوردن میوه و سبزیجات را جایگزین آن کنید.

میزان کالری دریافتی روزانه خود را محاسبه کنید!

رژیم لاغری

 • به منظور از دست دادن وزن شما باید هر روز مقدار کالری کم تری نسبت به قبل، دریافت کنید.
 • هر نیم کیلوگرم چربی حدود ۳۵۰۰ کالری است. پس شما برای از دست دادن نیم کلوگرم وزن در هفته باید ۳۵۰۰ کالری کمتر از هر هفته مصرف کنید. که با تقسیم آن در روزهای هفته نتیجه می گیریم که ۵۰۰ کالری به طور روزانه باید از دست بدهید. با این برنامه شما می توانید ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه وزن کم کنید.
 • شما می توانید با مراجعه به متخصص تغذیه و رژیم درمانی، یک رژیم غذایی اصولی دریافت کنید و از میزان استاندارد دریافت کالری برای خود، اطمینان حاصل کنید.
 • روزانه کمتر از ۱۲۰۰ کالری مصرف نکنید. این امر ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی، از دست دادن توده عضلانی و تاخیر در کاهش وزن شود. اگر شما به طور مداوم کالری کافی مصرف نکنید متوجه خواهید شد که کاهش وزن شما کند و یا به طور کلی متوقف شده است.
 • بهترین راه برای کاهش کالری: خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی و کم کالری، همراه با فعالیت بدنی است.

Source: wikihow

رژیم آنلاین دکتر کابلی

جهت دریافت رژیم آنلاین کلیک کنید

 

برخی از خدمات دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه :

رژیم لاغری سریع شکم و پهلو

دریافت رژیم لاغری آنلاین

لاغری بعد از زایمان

لاغری موضعی

در قسمت زیر می توانید نمونه هایی از رژیم های لاغری موفق دکتر کابلی را مشاهده کنید:

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

5 دیدگاه در رژیم لاغری
 1. سلام خانم دکتر، خسته نباشید. دکتر جان من ۱۵۷ سانت قدم و ۶۴ کیلو وزنم هستش. می خواستم بدونم فقط با رژیم لاغری میشه هم سایز کم کنم هم بدنم فرم بگیره؟ یا حتما باید از دستگاه های لاغری استفاده کنم؟ ممنون می شم راهنماییم کنید.

 2. با عرض سلام ، خانم دکتر جان من تو دوران شیردهی هستم، الان دخترم شش ماهه هستش، من چه زمانی می تونم برای لاغر شدن اقدام کنم؟ و اینکه رژیمم ممکنه رو کیفیت شیر تاثیر بذاره یا نه؟

 3. سلام خانوم دکتر من پارسال اومدم پیشتون برای رژیم لاغری با اینکه یکسال گذشته اما دیگه وزنی اضافه نکردم و همش به لطف شماست، مطلب هم واقعا مفید بود برای من. با آرزوی موفقیت برای شما دکتر با اخلاق❤️


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.