«اطلاعیه مهم»

وقتی می خواهیم وزن کم کنیم، همیشه خرگوش و لاک پشت را مثال می زنیم. هدف کاهش وزن سریع نیست. اغلب مقدار زیادی از آن برمی گردد. اگر کاهش وزن را یک ماراتن می بینیم، تاکید می کنیم که باید مانند لاک پشت آهسته، آرام، مصمم، صبورانه و پیوسته پیش بروید. با این حال، در برخی از دوره ها، سرعت کاهش وزن شما کاهش می یابد و حتی متوقف می شود. نشانگر ترازو بعد از مدتی شما را در همان وزن نشان می دهد و بدن شما در برابر کاهش وزن مقاوم می شود. 

نگاهی به روند ناتوانی در کاهش وزن:

هنگامی که رژیم شروع می شود، ابتدا ادم در بدن از بین می رود. با تسریع متابولیسم، کاهش وزن به سرعت اتفاق می افتد. پس از مدتی روند کاهش وزن که برای هر فردی متفاوت است خود را نشان می دهد. برخی از بدن ها در ابتدای این روند در برابر کاهش وزن مقاومت می کنند. در دیگری، سرعت کاهش وزن خود را در میانه روند قفل می کند. معمولاً پس از مدتی بدن از خود محافظت می کند و سعی می کند میزان سوخت و ساز بدن را کاهش دهد تا کالری کم تری مصرف کند. در این دوره، سرعت کاهش وزن ممکن است کاهش یابد یا حتی متوقف شود. تاکتیک های مختلف کاهش وزن برای غلبه بر این وضعیت اعمال می شود. برخی از اقدامات مانند افزایش یا کاهش کالری، تغییر به تغذیه مایع برای مدت کوتاهی انجام می شود که به بدن شوک وارد می کند.

چرا کاهش وزن در زمان رژیم متوقف می شود

چرا کاهش وزن در زمان رژیم متوقف می شود

 • در طول فرآیند کاهش وزن، افراد از لیست رژیم غذایی خارج می شوند تا حدی به دلیل تغییرات مثبتی که در خود احساس می کنند، تا حدی به دلیل تحسینی که از اطرافیان خود در مورد ظاهر خود دریافت می کنند، تا حدی به دلیل کسالتی که هنگام پیروی از لیست های رژیم غذایی تجربه می کنند یا ممکن است نتوانند وزن کم کنند زیرا به کالری دریافتی خود توجه نمی کنند.
 • یکی دیگر از شاخص ها مربوط به کار روده است. اگر مشکل یبوست دارید، باید غذاهای فیبردار بیشتری مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات مصرف کنید و مطمئن شوید که آب کافی می نوشید.
 • یکی دیگر از دلایل ثابت ماندن وزن ممکن است به دلیل قرار گرفتن در دوره قاعدگی یا احتباس آب و ادم بدن باشد. شما باید نمک را کاهش دهید و مقدار آبی که می نوشید را افزایش دهید.
 • گاهی اوقات ورزش می کنم، بنابراین کمی بیشتر غذا می خورم. این افراد اشتباه می کنند  و نمی توانند وزن کم کنند.

اگر ناتوانی در کاهش وزن به این دلایل یا موارد مشابه باشد، می توان گفت که بدن در برابر کاهش وزن مقاومت می کند.

چگونه در حین رژیم گرفتن بر دوره توقف کاهش وزن غلبه کنیم؟

در طول این فرآیند باید صبور باشید. همانطور که بدن شما در برابر عدم کاهش وزن مقاومت می کند، باید رژیم غذایی خود را با همان قاطعیت ادامه دهید.

در این حالت چندین مسیر مختلف طی می شود.

 • یک هفته استراحت به رژیم داده می شود، برنامه حفظ وزن به جای کاهش وزن شروع می شود و پس از مدتی استراحت، رژیم برمی گردد.
 • تغذیه مایع به مدت سه روز تاکید می شود. یک رژیم گیاهخواری انتخاب می شود و وعده های غذایی از سبزیجاتی تشکیل می شود که از دفع آب حمایت می کنند.
 • سه روز خوردن بر پایه پروتئین و به دنبال آن یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات به مدت چهار روز توصیه می شود.
 • یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات را می توان امتحان کرد، به شرطی که یک هفته در وعده ناهار باشد. شما باید امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما کار می کند. متابولیسم هر فردی نسبت به این فرآیند واکنش متفاوتی دارد و روش های اعمال شده تأثیر متفاوتی دارند.
 • مقدار کالری دریافتی اندکی افزایش یافته و یا برعکس، کاهش آن ضروری است. محدودیت کالری نباید بیش از حد و برای مدت بسیار طولانی باشد. اگر از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری پیروی می کنید، میزان متابولیسم شما کاهش یافته است. محدودیت بیش از حد کالری در حین رژیم باعث این امر می شود. لازم است از ۱۲۰۰ کالری برای خانم ها و ۱۵۰۰ کالری برای آقایان کم تر نشود.
 • مجدداً، اگر اضافه وزن دارید و مقدار قابل توجهی وزن از دست داده اید، میزان متابولیسم پایه بدن شما تغییر کرده است و باید کالری ک متری مصرف کنید. هنگامی که وزن شما کاهش می یابد، بدن شما به انرژی کم تری نیاز دارد، زمانی که یک فرد ۱۰۰ کیلوگرمی به ۷۰ کیلوگرم کاهش یابد، کالری مورد نیاز او متفاوت است.
چرا کاهش وزن در زمان رژیم متوقف می شود

چرا کاهش وزن در زمان رژیم متوقف می شود

چرا کاهش وزن در زمان رژیم متوقف می شود:

 • تغییراتی در برنامه تمرینی ایجاد می شود. به جای برنامه های معمول، یک برنامه متفاوت دنبال کنید. لازم است تغییراتی در برنامه کاردیو ایجاد شود. اگر بدن خود را به همین چیزها عادت دهید، پس از مدتی زمانی که ورزش می کنید، بدن شروع به سوزاندن کالری کم تری می کند، بنابراین باید برنامه خود را متمایز کنید. به عنوان مثال، می توانید ساعت ها و مدت زمان پیاده روی، سرعت را تغییر دهید و در فواصل زمانی کوتاه دویدن را به پیاده روی سریع اضافه کنید. استفاده از برنامه ای برای تمرین دادن عضلات مختلف بدن در حرکات وزنی (مقاومتی) و تغییر تعداد وزنه ها یا تکرارها موثرتر خواهد بود.
 • – اگر به اشتباه وزن کم کنید و به جای چربی عضله کم کنید، بدن شما کالری کم تری می سوزاند. اگر پروتئین را به میان وعده ها اضافه کنید، متابولیسم شما تسریع می شود و برای مدت طولانی تری سیر می مانید. همچنین با تمرینات مقاومتی به بدن کمک می کند تا عضله بیشتری کسب کند.
 • ایجاد تنوع در لیست های رژیم غذایی ضروری است. شما نمی توانید همیشه با یک لیست رژیم غذایی وزن کم کنید. خوردن گوشت کبابی، سبزیجات، سالاد و ماست هر روز راه حل نیست. باید تغییراتی ایجاد کنید اگر بدن را به همین چیزها عادت دهید، پس از مدتی واکنشی نخواهید داشت.
 • می توانید از تکنیک های آرام سازی استفاده کنید، می توانید روش هایی را برای کاهش استرس خود امتحان کنید مانند ماساژ، سونا، رایحه درمانی، یوگا. نباید باور و انگیزه خود را از دست بدهید. در این دوره به افکار مثبت بیشتری نیاز دارید.
 • به نام کاهش وزن، نباید به طور کامل از چربی ها دوری کنید. شما باید چربی های سالم به خصوص آجیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، البته به شرطی که آنها را در وعده های معقول مصرف کنید.
 • باید به فعالیت بدنی بیشتر در طول روز اهمیت دهید. اگر پشت میز کار می کنید، باید سعی کنید فرصت هایی برای بالا و پایین رفتن از طبقات یا پیاده روی های کوتاه در بین آن ها ایجاد کنید.
 • باید آب بیشتری مصرف کنید.
 • وقتی فعالیتی برای سوزاندن کربوهیدرات های خورده شده قبل از خواب در شب نداشته باشید، به راحتی به چربی تبدیل می شوند. اگر برای ساعات پایانی به میان وعده نیاز دارید، باید پروتئینی مانند ماست/ شیر و یک وعده میوه را انتخاب کنید.
درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.