«اطلاعیه مهم»

رژیم غذایی یعنی پرداخت هزینه. اگر واقعاً می خواهید وزن کم کنید، باید کلمه رژیم غذایی را از زندگی خود حذف کنید و تغذیه سالم را جایگزین آن کنید. وقتی روند کاهش وزن را با گرسنگی کشیدن یا صرفا نوشیدن آب سم زدا به حالت شکنجه تبدیل می کنید ، به نتایج مثمر ثمری نخواهید رسید. فقط با انجام کنترل سهم، کاهش وزن مورد نظر را می توان بدون گرسنگی به دست آورد.

از یک متخصص موفق کمک بگیرید:

در طول فرآیند کاهش وزن، بزرگ ترین حامی فرد باید یک متخصص تغذیه باشد. شما باید اولین قدم را با پیدا کردن یک متخصص  بردارید که به حرف شما گوش می دهد، شما را درک می کند، شما را به عنوان یک فرد می بیند و عادات، خواسته ها و ترجیحات شما را زیر سوال می برد. برخلاف تصور عمومی، وظیفه متخصص ارائه لیست رژیم غذایی نیست، بلکه اعمال تغذیه درمانی مناسب برای بیمار است. ممکن است بیش از یک دلیل وجود داشته باشد که چرا نمی توانید وزن کم کنید. بیماری های هورمونی مانند مقاومت به انسولین، آلرژی غذایی، کم کاری تیروئید می توانند باعث افزایش وزن شوند. ابتدا باید آزمایش خون انجام شود و نتایج آزمایشگاهی توسط پزشک بررسی شود.

کلمه رژیم را از زندگی خود حذف کنید!

کلمه رژیم را از زندگی خود حذف کنید!

انگیزه خود را بالا نگه دارید:

هرچه انگیزه شما بیشتر باشد و باور کامل تری به کاهش وزن داشته باشید، موفقیت برای شما آسان تر خواهد بود. کاهش وزن بر اساس یک معادله انرژی ساده است. اگر انرژی که از غذا می گیرید بیشتر از مصرف آن باشد، افزایش وزن شما اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل انرژی مصرف شده باید بیشتر از دریافتی با غذا باشد. این یک معادله ساده است. برای دستیابی به این تعادل، علاوه بر درمان تغذیه ای که با کالری خاصی تهیه می شود، به انرژی مصرف شده توسط متابولیسم پایه نیاز است. برای این کار پیاده روی روزانه و ورزش در این فرآیند بسیار مهم است. کاهش وزن سالم نیاز به صبر دارد. به لیست های رژیمی که باعث می شود هفته ای ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنید، باور نکنید. هر چه سریع تر وزن کم کنید، سریع تر آن را به دست می آورید. انگیزه نیز اهمیت خود را در این زمان نشان می دهد. به لطف انگیزه شما، می توانید در این روند طولانی و تا حدودی چالش برانگیز موفق شوید.

فقط خود را به عنوان یک رقیب ببینید:

دیگر به ۱۰ کیلویی که همسایه یا همکارتان از طریق سم زدایی از دست داده است اهمیت ندهید. فقط خودتان را در نظر بگیرید هنگامی که هفته ای یک بار خودتان را وزن می کنید، نتایج را با رژیم غذایی سالمی که اعمال می کنید مقایسه کنید. داستان های کاهش وزن را فقط به عنوان شعار خود در نظر بگیرید.

کلمه رژیم را از زندگی خود حذف کنید!

کلمه رژیم را از زندگی خود حذف کنید!

اهداف قابل باور تعیین کنید:

انتظار نداشته باشید هفته ای ۵ کیلو وزن کم کنید. نکته مهم این است که وزن از دست رفته را دوباره اضافه نکنید. ۱٫۵- ۱ کیلوگرم در هفته برای کاهش وزن سالم ایده آل است. با محاسبات انجام شده توسط متخصص  ، امیدوار نباشید که بیش از حد انتظار در ماه وزن کم کنید. برخلاف تصور رایج، ۴ تا ۵ کیلوگرم در ماه موفقیت بزرگی است.

پس از قرار دادن این کلیدهایی که در بالا ذکر کردید در قفل مناسب به هدف خود رسیده اید. شما داستان خود را خلق خواهید کرد، رویاهای خود را محقق خواهید کرد و برای اطرافیان خود الگو خواهید بود. مراقب باشید اهداف خود را که بهترین راه حفظ زندگی است، تا جایی که بتوانید به آن دست یابید و به آن برسید تعیین کنید. به این ترتیب می توانید به طور مداوم انگیزه خود را افزایش دهید و احساس شادی بیشتری داشته باشید.

راه رفتن با آب را فراموش نکنید:

هنوز به اواسط چهل سالگی نرسیده بودم که متوجه شدم وزنم به طرز باورنکردنی سرعتم را کاهش می دهد. در تعطیلات، پیاده روی در طبیعت؛ خلاصه از همه جور فعالیت ها عقب افتادم. فکر می کردم وقت کاهش وزن است. طبق معمول دست از خوردن کشیدم و ورزش کردم. این روند در ابتدا طبیعی بود، اما در پایان یک ماه که خودم را وزن کردم، متوجه شدم که نمی توانم وزن کم کنم. تاکتیک من کارساز نبود شروع کردم به فکر کردن به اینکه چه چیزی تغییر کرده است، اما نتوانستم به نتیجه ای برسم. سعی کردم با کم خوردن و مدتی ورزش کردن، این روند را مدیریت کنم، اما حتی دوره هایی بود که به جای کاهش وزن، وزنم اضافه شد. وقتی تعداد تمرینات ورزشی را افزایش دادم، به دلیل دریافت کالری کم، دائماً احساس خستگی می کردم.

در حالی که این روند به این صورت پیش می رفت، به این فکر افتادم که از یک متخصص  کمک بگیرم. پس از انجام تحقیقات در اینترنت، تصمیم گرفتم به یک متخصص مراجعه کنم. او در کار خود متخصص بود و همه راضی بودند. فکر کردم شاید مشکل من هم حل بشه وقتی رفتم و معاینه شدم اولین چیزی که پرسید این بود که آیا آب مصرف می کنم یا نه؟ من با آب احتمالی مشکل داشتم. به ندرت یادم می آید که روزانه دو لیوان آب بنوشم. شاید در گرمای خشک تابستان سه لیوان خوردم.

وقتی گفت من آب نمی خورم از رابطه سلامت سلول و آب صحبت کرد. او لیستی از رژیم غذایی که برایم تهیه کرده بود به همراه پیشنهادهایی مبنی بر افزایش مصرف آب به من داد. وی اضافه کرد که باید ضمن اعمال لیست رژیم، ورزش هم انجام دهم، اما این ورزش نباید سنگین باشد. گفت روزی یک ساعت پیاده روی سریع کافی است. این در مقایسه با تمریناتی که قبلا انجام داده بودم چیزی نبود. گفتم البته می خواهم و رفتم.

لیست رژیم غذایی مطابق با عادات مصرفی من تهیه شد. من هرگز با غذایی که احساس ناآشنا بودن با آن را داشته باشم مواجه نشده ام. کم کم مصرف آب روزانه ام را به بیش از دو لیتر رساندم. یک ساعت پیاده روی تند انجام دادم و در پایان سه ماه به سرعت وزنم را کاهش دادم. در حال حاضر حدود سه لیتر آب در روز می نوشم. به جای نوشیدنی های شیرین، کافئین دار یا اسیدی، فقط آب می نوشم و احساس سلامتی می کنم. در پیاده روی یک ساعته ام یک تا یک و نیم لیتر آب مصرف می کنم. من خیلی به وزن ایده آلم نزدیک شده ام اما هنوز به آن نرسیده ام. من به این فکر می کنم که با رسیدن به وزن ایده آل در عرض چند ماه، برخی از قوانین رژیم را کاهش دهم. فقط یک توصیه به شما دارم، آب و پیاده روی را در زندگیتان فراموش نکنید

درباره دکتر نیره اسماعیل کابلی

دکتر نیره اسماعیل کابلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای داشتن اندامی خوب و مناسب می باشد. مدرس دانشگاه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و . . .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.